Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Oferta edukacyjna do nowej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. Podsumowanie wyników ankiety

Oferta edukacyjna do nowej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. Podsumowanie wyników ankiety

01.07.2020
środa
Na styczeń 2021 r. planowane jest otwarcie nowej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. Już teraz pracujemy nad przygotowaniem towarzyszącej oferty edukacyjnej. Aby jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby szkół, które do nas przychodzą, przeprowadziliśmy ankietę wśród nauczycieli. 
W internetowej ankiecie wzięło udział 128 nauczycieli wszystkich etapów, od przedszkoli po szkoły ponadpodstawowe. Dzięki badaniu dowiedzieliśmy się, jakie formy zajęć i aktywności w Galerii byłyby, zdaniem nauczycieli, najbardziej wartościowe dla uczniów, z jakich materiałów i pomocy chętnie by skorzystali oraz jakie aspekty wizyty w muzeum są dla nich szczególnie ważne. Poznaliśmy również ich opinie na temat miejsca sztuki nowoczesnej i współczesnej w edukacji. 

Badanie pokazało, że zdecydowana większość nauczycieli uważa żywy kontakt swoich uczniów ze sztuką XX i XXI wieku za ważny i konieczny. Ich zdaniem, sztuka nowoczesna i współczesna jest często trudna w odbiorze dla uczniów, lecz dzięki odpowiedniemu przybliżeniu i oswojeniu odsłania ogromny potencjał edukacyjny. Pomaga lepiej zrozumieć problemy współczesności, skłania do samodzielnego, krytycznego myślenia oraz zachęca do otwartego dialogu. 

Cieszy nas duże zainteresowanie nauczycieli nową Galerią i zaangażowanie we współtworzenie programu edukacyjnego. Dzielimy z nauczycielami przekonanie, że kontakt dzieci i młodzieży ze sztuką nowoczesną i współczesną jest bardzo ważny. Tym istotniejsze wydaje się nam staranne przygotowanie programu edukacyjnego. Wyniki przeprowadzonej ankiety są dla nas w tym względzie cenną wskazówką. 

Mamy nadzieję, że nasze działania staną się dla wielu uczniów zaproszeniem i zachętą do rozpoczęcia własnej przygody ze sztuką XX i XXI wieku. 

Do zobaczenia w styczniu, w nowej Galerii!

Aleksandra Jaremko, Joanna Kołek (Dział Edukacji MNK)Streszczenie wyników badań można znaleźć pod tym linkiem


Pełny raport z badań można znaleźć pod tym linkiem


Badanie CAWI
Próba: 128 osób (nauczycieli)
Czas trwania: 18.05.2020-05.06.2020
Przygotowanie ankiety i raport: Aleksandra Jaremko, Joanna Kołek (Dział Edukacji MNK)

Upowszechnienie: Dział Edukacji i Dział Marketingu MNK
Słowa kluczowe: badanie, ankieta, MNK
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję