Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Odszedł Andrzej Wajda

fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Odszedł Andrzej Wajda

Muzeum Narodowe w Krakowie

10.10.2016
poniedziałek
9 października 2016 zmarł Andrzej Wajda - jeden z najważniejszych twórców polskiego kina, wybitny reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, autor 40 niezapomnianych dzieł takich jak: "Wszystko na sprzedaż", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Popioły", "Człowiek z marmuru", "Pan Tadeusz", czy "Katyń".
Kawaler Orderu Orła Białego, za całokształt twórczości otrzymał Nagrodę Oscara. Był również  cenionym artystą, inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych  i przyjacielem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Andrzej Wajda wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz-Wajdą byli pomysłodawcami i fundatorami zbudowanego w 1994 roku Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (aktualnie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”) na pomieszczenie przekazanej przez Feliksa Mangghę Jasieńskiego MNK kolekcji sztuki japońskiej.  W ostatnich latach artysta jeszcze silniej związał się z naszym Muzeum. W 1999 roku zorganizowaliśmy wystawę "Pan Tadeusz. Sztuka filmu w Muzeum", a w 2014 roku prezentowaliśmy jego twórczość na wystawie "Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym". Pokazywaliśmy wówczas plakaty stworzone do jego filmów na całym świecie w ciągu ostatnich 60 lat.

Andrzej Wajda wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz-Wajdą byli także inicjatorami budowy Pawilonu Józefa Czapskiego w kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziału MNK . W latach 2014-2016 zaangażowali się osobiście w realizację tego projektu, stając się członkami jego Rady Programowej.

MNK przygotowuje wielką ekspozycję poświęconą bogatej i różnorodnej twórczości Artysty. Żałujemy, że Mistrz nie będzie mógł otworzyć tej wystawy.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję