Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Odnalezione cenne obrazy, straty wojenne z kolekcji MNK

Kazimierz Pochwalski, Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego, fragment

Odnalezione cenne obrazy, straty wojenne z kolekcji MNK

Muzeum Narodowe w Krakowie

13.04.2018
piątek
"Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego" autorstwa Kazimierza Pochwalskiego, "Ananas" Józefa Pankiewicza oraz "Pejzaż z okolic Neapolu" Iwana Trusza to obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, zaginione podczas II wojny światowej i odnalezione w ostatnich tygodniach przez Stołeczną Komendę Policji przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Narodowego w Krakowie.
– Na trop pięknego portretu prezydenta Mościckiego, namalowanego przez Kazimierza Pochwalskiego, wpadła kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie Janina Skorupska-Szarlej. Dalsze działania potoczyły się szybko dzięki współpracy ze stołeczną policją oraz Departamentem Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN – mówi dyrektor Muzeum dr hab. Andrzej Betlej.

Obraz Józefa Pankiewicza „Ananas” trafił do MNK w roku 1928. W czerwcu 1940 r. zostało skonfiskowane przez okupacyjne władze niemieckie i przeniesione do biur Generalnego Gubernatorstwa. Jego losy pozostawały nieznane aż do 2016 r., kiedy to obraz został zidentyfikowany w jednym z albumów prezentujących twórczość Pankiewicza. W nocie katalogowej widniał dopisek: własność prywatna, Warszawa. Policja zabezpieczyła obraz w styczniu bieżącego roku. Obecnie powołani zostali eksperci, których badania mają ostatecznie zweryfikować czy dzieło to jest tożsame ze stratą wojenną Muzeum Narodowego w Krakowie.

„Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego” autorstwa Kazimierza Pochwalskiego został podarowany przez artystę Muzeum Narodowemu w Krakowie w 1934 r., a następnie przekazany do dekoracji gabinetu prezydenta miasta Krakowa. Pozostał tam do wybuchu II wojny światowej, nigdy nie powrócił do Muzeum, a jego dalsze losy pozostawały nieznane. Został wystawiony na sprzedaż przez jeden z warszawskich domów aukcyjnych w marcu br., gdzie zabezpieczyła go stołeczna policja.

Obraz Iwana Trusza „Pejzaż z okolic Neapolu” pojawił się w ofercie jednego z warszawskich domów aukcyjnych w marcu 2018 r. Dzieło zostało podarowane Muzeum Narodowemu w Krakowie pod koniec lat 30-tych XX w. przez Stanisława Badeniego, skąd zaginęło w czasie II wojny światowej. Wszystkie trzy prace figurowały w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Trudno podać obecnie wartość tych obrazów, musimy poczekać na profesjonalną wycenę. Jednak biorąc pod uwagę nazwiska wybitnych malarzy możemy powiedzieć, że to bardzo cenne dzieła – mówi Martyna Dąbrowska, zajmująca się w MNK stratami wojennymi.

W Muzeum Narodowym w Krakowie realizowany jest obecnie projekt „Badanie polskich strat wojennych”. Jego celem jest uzupełnienie posiadanej przez MNK dokumentacji wizualnej na temat strat wojennych i stworzenie kompleksowej bazy, podsumowującej wyniki badań nad stratami wojennymi. W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie kwerend w krajowych instytucjach kultury w celu pozyskania wizerunków obiektów, znajdujących się na liście strat wojennych MNK z uwzględnieniem Kolekcji Książąt Czartoryskich, ich digitalizacja i umieszczenie cyfrowych wizerunków w programie do ewidencji elektronicznej i katalogowania zbiorów muzealnych. Na realizację zadań MNK otrzymało dotację z MKiDN w kwocie 21 600 zł w 2018 i 31 600 zł w 2019 roku.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję