Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Od pasa kontuszowego do tkanin w karpią łuskę

Od pasa kontuszowego do tkanin w karpią łuskę

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
20.09.2016
wtorek
18:00
wstęp wolny
O działalności manufaktury słuckiej od rozkwitu do upadku opowie Anna Lebet-Miniakowska - kustosz Działu Zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich MNK.
W zbiorach Muzeum XX Czartoryskich znajdują się ciekawe przykłady pasów kontuszowych i ubiorów uszytych z tkaniny w tzw. karpiołuskę. Pasy i tkanina wyprodukowane zostały w manufakturze w Słucku, różnią się jednak czasem wykonania. Pasy do ubiorów kontuszowych, do dziś potocznie zwane słuckimi, tkano głównie w czasie jej rozkwitu (okres Jana i Leona Madżarskich), aż po okres wprowadzenia zakazów używania ubioru kontuszowego. Wówczas nastąpiła zmiana charakteru produkcji, pod zarządem Józefa (Tadeusza) Borsuka, produkowano głównie tkaniny w jednorodnym wzorze, w karpiołuskę, służące do szycia ubiorów.
W poszukiwaniu Muzeum Książąt Czartoryskich
to cykl poświęcony historii tego najstarszego polskiego muzeum, ludziom, którzy je tworzyli i kształtowali, oraz dziełom sztuki i pamiątkom historycznym, które stanowią o bardzo wysokiej randze tego muzeum pośród muzeów polskich i europejskich.

Wykłady odbywają się we wtorki o godz. 18.00 w biurze Fundacji XX. Czartoryskich (ul. Pijarska 6).

Cykl realizowany we współpracy Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Fundacja XX Czartoryskich

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję