Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

O miękkich rzeźbach i "niepoważnym" różu

Zdjęcie z akcji "Transparent" Kraków 1979 © Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia

O miękkich rzeźbach i "niepoważnym" różu

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
29.09.2017
piątek
17:00
wstęp wolny
Wykład: O miękkich rzeźbach i "niepoważnym" różu. Jak surrealistki i ich artystyczne spadkobierczynie poszerzały granice sztuki towarzyszy otwarciu pokazu rzeźby Marii Pinińskiej-Bereś Płonąca żyrafa (1989). Dzieło zostało zakupione przez Muzeum Narodowe w Krakowie dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Regionalne kolekcje sztuki współczesnej".
To nie przypadek, że pokaz rzeźby odbywa się właśnie w EUROPEUM - związki Marii Pinińskiej-Bereś (1931-1999) ze sztuką europejską są wszak bardzo czytelne. W jej pracach silnie zaznaczył się pierwiastek surrealistyczny: twórczość artystów skupionych wokół André Bretona w międzywojennym Paryżu była ważnym źródłem inspiracji krakowskiej artystki. Przyjrzymy się zatem kobietom z paryskiego kręgu surrealistów, a także prześledzimy, jak wątki kobiece krzyżowały się z surrealistycznymi w rzeźbie lat 60. i 70. Sztuka Marii Pinińskiej-Bereś zostanie przedstawiona na tle twórczości innych artystek, które podobnie jak ona nie obawiały się podejmowania problematyki kobiecej w sposób odważny i burzący stereotypy. Zastanowimy się też nad tym, jak się ma obraz "Płonąca żyrafa" Salvadora Dalí do miękkich, zmysłowych form rzeźbiarskich Pinińskiej-Bereś.

Prowadzenie: Agata Małodobry - adiunkt w dziale sztuki współczesnej MNK, zajmuje się rzeźbą XX wieku. Kuratorka wystaw: "Henryk Stażewski. Zmienny/konsekwentny" (2008), "Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba polska około 1900" (2010). Autorka książki "Maria Jarema. Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie" (2008).

Dofinansowanie zakupu nowych nabytków ze środków MKiDN

Mecenas MNK

Sponsor EUROPEUM

Partner EUROPEUM

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję