Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

O kolekcjach Mehofferów

Pokój Japoński w Domu Józefa Mehoffera z kolekcją japoników, fot. Jacek Świderski, Pracownia Fotograficzna MNK

O kolekcjach Mehofferów

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
09.04.2016
sobota
12:00
bilety
Gotycka Madonna i japońskie drzeworyty. O kolekcjonerskich pasjach Jadwigi i Józefa Mehofferów.
Mniej znaną stroną artystycznej osobowości Józefa Mehoffera są jego zamiłowania kolekcjonerskie. Upodobanie do otaczania się przedmiotami o pięknej, niebanalnej formie i gromadzenia rzeczy o wysokiej wartości estetycznej cechowało też żonę artysty, Jadwigę. To ona zainicjowała i w znacznej mierze stworzyła Mehofferowską kolekcję japońskich drzeworytów.

Szczególnie cennym dziełem sztuki, które już z początkiem XX wieku należało do kolekcji Józefa Mehoffera,  jest gotycka drewniana rzeźba "Madonna na lwie" z ok. 1380, stanowiąca obecnie własność Muzeum Narodowego we Wrocławiu i dzięki życzliwości tego muzeum eksponowana w domu biograficznym artysty.

Prezentowane tu dzieła młodopolskich rzeźbiarzy - Konstantego Laszczki, Jana Szczepkowskiego i Ksawerego Dunikowskiego – elementy wystroju wnętrza (meble i zabytki rzemiosła artystycznego), jak również bogaty księgozbiór (na który składają się woluminy XIX-wieczne, z początku wieku XX oraz wcześniejsze) to kolejne świadectwa kolekcjonerskiej wrażliwości Mehofferów.

Wstęp w cenie biletu do oddziału. 

Prowadzenie: Beata Studziżba-Kubalska, kustosz MNK 

ZOBACZ POZOSTAŁE SPOTKANIA Z KUSTOSZEM