Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Noc Muzeów 2010

Noc Muzeów 2010

14.05.2010
piątek

Noc Muzeów 2010

Niezmiernie miło Nam poinformować, że pomimo deszczu w Noc Muzeów 2010 Muzeum Narodowe w Krakowie odwiedziło aż 31 tysięcy 300 gości!
Najwięcej, bo aż 20 tys. widzów znalazło czas, aby zajrzeć do Gmachu Głównego, gdzie czekały specjalnie przygotowane atrakcje m.in. projekt dźwiękowy Moniki Drożyńskiej ""Auslander"", projekcja filmów niemych z muzyką na żywo oraz wizualizacja '3d mapping' na fasadzie Gmachu. Taka frekwencja cieszy tym bardziej, że zamknięte były dwa ważne dla Muzeum Oddziały.

GMACH GŁÓWNY, al. 3 Maja 1

Stałe ekspozycje:
Galeria „Broń i Barwa w Polsce”
Galeria Rzemiosła Artystycznego
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku

Wystawy:
""Tak jest. Marcin Maciejowski”
Galeria Żywa: ""Będziemy niczym ptaki, zanim się znowu spotkamy"". Ryszard Grzyb - malarstwo.

19.00–00.30, sala „Pod Kozami” (parter)
Projekt dźwiękowy Moniki Drożyńskiej „Auslander”
Osią przedsięwzięcia jest pytanie o Obcego – mieszkańca miasta zmuszonego do ciągłego kontaktu z nieznajomymi. W ramach projektu powstał zapis dźwiękowy tych spotkań. Jest to zbiór odpowiedzi ludzi, którzy zareagowali na ogłoszenie prasowe i zgodzili się wypełnić odpowiedni kwestionariusz. Materią projektu były „marginesy” – to, co z zapisów rozmów, z radiowych audycji usuwa się jako niepotrzebne.

Przypadkowi przechodnie odpowiadali na pytania artystki o język, narodowość, płeć, religię. Po zmontowaniu fragmentów tych rozmów powstał przeznaczony do słuchania ogólny „portret” człowieka, inspirujący do refleksji na temat człowieczeństwa: tego, co wspólne nam wszystkim, i tego, co nas różni. Wysłuchanie nagrania artystki możliwe było w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu w Gmachu Głównym Muzeum.

19.00–00.30
Non stop: „Alejami międzywojennego Krakowa. Przystanek – Gmach Główny Muzeum Narodowe w Krakowie”
Multimedialna prezentacja kilkudziesięciu nieznanych fotografii archiwalnych, poświęcona największemu i najważniejszemu założeniu urbanistycznemu Krakowa w dwudziestoleciu międzywojennym. Zobaczyliśmy najciekawsze budowle publiczne powstałe w tym okresie wokół alej, z Gmachem Głównym – siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie – pomnikiem polskiej historii i sztuki na czele.

19.00–23.00
Warsztaty dla dzieci i dorosłych w trzech galeriach Gmachu Głównego
Po zajęciach przy Szafie Pełnej Sztuki nastąpiło przejście do galerii muzealnych, gdzie znajdowały się stanowiska multimedialne, przy których można było wysłuchać zapisu dźwięków, obejrzeć pliki graficzne i wideo. Miało to zachęcić do wykonania cyklu zadań – aktywnego zwiedzania opartego na odbiorze sztuki różnymi zmysłami, a także doprowadzić do ożywienia galerii muzealnych. Interaktywną ścieżkę zwiedzania dla młodszych i starszych prowadzili współpracownicy Sekcji Edukacji Muzeum.

19.00–21.00
Projekcja filmów kina niemego (Mocny człowiek, reż. Henryk Szaro, 1929, 78 min; Tajemnica pokoju nr 100, reż. Aleksander Hertz, 1917, 19 min; Bestia, reż. Aleksander Hertz, 1917,47 min) z akompaniamentem specjalnie skomponowanej muzyki na żywo – zespół Vladimirska.

Vladimirska to pochodzący z daleka i dawnych czasów zespół muzyczny. Gra on swoją własną odmianę muzyki „retro-cyrkowej”, która czerpie inspiracje z różnych odmian europejskiego folku, atmosfery starych cyrków i wczesno dwudziestowiecznych wędrownych teatrów. Vladimirska jest międzynarodowym zespołem z bazą w Krakowie.

Zespół grał muzykę napisaną specjalnie do filmów w składzie trochę innym niż na co dzień:

Scotia Gilroy (akordeon, instrumenty klawiszowe)
Ernest Heksel (trąbka)
Igor Herzyk (gitara elektryczna, melodyka)
Tatyana Bunyak (perkusja)

21.30 - 00.30
Pokaz MUZYKA NA MUZEUM SOLO rozpoczęła (o godz. 21:30) i zakończyła
(o godz:00:30) projekcja 'kolażu wideo'. Towarzyszyły mu projekty muzyczne współczesnych artystów: duetu Aabzu oraz Denisa Kolokola.
W godz. 22:30 - 23:30 pojawiła się na fasadzie Gmachu wizualizacja typu 3d mapping, synchronizowana z setem muzycznym, stworzonym przez Denisa Kolokola w oparciu o archiwa polskiej muzyki elektroakustycznej.

MUZEUM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KAMIENICY SZOŁAYSKICH, ul. Szczepańska 11

Wystawy:
Muzeum biograficzne artysty
„Feliks Manggha Jasieński - szkic do portretu”
""Sarmatyzm. Sen o potędze""

19.00 „Wawel–Akropolis: przebudowa wzgórza wawelskiego”
Prowadzenie: Katarzyna Szczygieł
20.00 „Ostatnia krakowska pracownia Stanisława Wyspiańskiego”
Prowadzenie: Dominika Bartik-Osikowicz
20.30 „Wokół kopca Kościuszki”
Prowadzenie: Magdalena Świszczowska-Piegdoń
21.00 „Kraków w pejzażach Wyspiańskiego”
Prowadzenie: Katarzyna Szczygieł
22.00 Koncert muzyczny, cz. I - „Noc w Salonie Feliksa Mangghi Jasieńskiego” – muzyka przełomu wieków; wykonawcy: Joanna Sochacka (fortepian), Matylda Sielska (śpiew); konserwatorium krakowskie .
Słowo wstępne i prowadzenie: Bogusława Hubisz-Sielska i Józef Janarek
23.00 Koncert muzyczny, cz. II – „Noc na dziedzińcu kamienicy Szołayskich” – muzyka kameralna; Cracovie Ensemble

Wszyscy zwiedzający mieli możliwość spędzenia nocy w kawiarni muzealnej „Pod Kasztanowcem” oraz przymierzenia strojów szlacheckich.

DOM JANA MATEJKI, ul. Floriańska 41

Na Noc muzealną przygotowaliśmy wkomponowaną w stałą ekspozycję „wystawę w wystawie” „Dom Jana Matejki w latach 1904–1939” (m.in. w Sali Ubiorów na III piętrze). Dzięki zachowanym fotografiom przedstawiliśmy ówczesną ekspozycję muzealną Domu Matejki. Udostępniliśmy również zwiedzającym dary i nabytki do zbiorów z tamtego czasu, które obecnie nie są eksponowane na stałe ekspozycji

19.00 „Krakowski szlak Matejki” - po stałej ekspozycji oprowadziła Jagoda Gumińska–Oleksy
20.00 „Krakowskie pasje Jana Matejki”
Prowadzenie: Janina Wilkosz
22.00 „Lata 20. i 30. w Domu Jana Matejki i dawne Zwiedzanie”
Prowadzenie: Marta Kłak- Ambrożkiewicz

DOM JÓZEFA MEHOFFERA, ul. Krupnicza 26

21.00–22.15 „U progu wielkiego Krakowa” – wykład połączony z prezentacją fotografii z początku XX wieku. Można było obejrzeć fotografie terenów włączonych do Krakowa na początku XX wieku i porównać ich wygląd z dzisiejszym stanem. Wykład odbyłe się w ogrodzie, a fotografie były wyświetlane na ścianie sąsiedniego budynku. Prowadzenie: Iwona Kęder
19.30–20.30 Salon muzyki, cz.I – koncert zespołu Trio Vincent: Lucjan Orzech (skrzypce), Maria Smolak (fortepian), Monika Langman (wiolonczela)
22.30–23.15 Salon muzyki, cz. II - koncert muzyki klasycznej: Monika Maria Makowska (skrzypce), Sabina Krzywicka (fortepian).

O ustalonej godzinie (np. 2 razy w ciągu trwania Nocy) przewodnik (Muzeum Narodowe w Krakowie) oprowadzał zwiedzających po Domu Artysty (ok. 30 minut)

PAŁAC BISKUPA ERAZMA CIOŁKA, ul. Kanonicza 17

Wystawy:
Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek”
Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”

19.00 Non stop: noc w Pałacu z Agnieszką Błoniowską – mieszczanką krakowską oraz hetmanem wielkim koronnym Mikołajem Sieniawskim

21.00 recital Anny Treter

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję