Cykl: Muzyka u Czartoryskich Muzyka u Czartoryskich - Huang Yaqian, Luca Faldelli, Mariia Yakymenko
Bilety w cenie 15 zł za każdy koncert. Sprzedaż biletów na stronie: https://bilety.mnk.pl/ oraz w kasie biletowej w MNK Muzeum Czartoryskich.
Wykonawcy:
Laureaci III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Chopin Plus”
Mariia Yakymenko - fortepian
Huang Yaqian - fortepian
Luca Faldelli - fortepian
Program:
Mariia Yakymenko
- Chopin - Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
- Chopin - Wariacje B-dur op. 12
- Barwiński - Improwizacja
- Skoryk - Walc z partity nr 5
Huang Yaqian
- Chopin – Mazurki op. 33
- Yang Liqing – Sonatine
Luca Faldelli
- Chopin - Preludia op. 28 nry 15-24
- Chopin - Ballada As-dur op. 47
Biogram:
Huang Yaqian uczyła się gry na fortepianie systematycznie od piątego roku życia. We wrześniu 2014 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, aby studiować w School of Music na Uniwersytecie Kansas, pod kierunkiem profesora Michaela Kirkendolla. W 2016 roku rozpoczęła naukę w Łotewskiej Akademii Muzycznej, gdzie przez cztery lata studiowała wykonawstwo fortepianowe pod opieką profesora Jurisa Zvikovsa.
W 2021 roku została przyjęta na studia magisterskie z wykonawstwa fortepianowego na Zürcher Hochschule der Künste w Szwajcarii, gdzie studiowała pod kierunkiem znanego szwajcarskiego pianisty i pedagoga Hansa-Jürga Struba. Z sukcesem ukończyła studia magisterskie w lipcu 2023 roku. W październiku tego samego roku rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem profesora Gajusza Keski.
Luca Faldelli, urodzony w 1998 roku, ukończył studia magisterskie z fortepianu na Akademii Muzycznej Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, studiując pod kierunkiem profesora Andrzeja Pikula. Dalsze umiejętności doskonalił w Konserwatorium Agostino Steffani, uzyskując imponujący wynik pierwszej klasy z wyróżnieniem (110 cum laude) pod kierunkiem Maestro Massimiliano Ferrati. Jego edukacja akademicka kontynuowała się w Konserwatorium E.F. Dall'Abaco w Weronie, gdzie ukończył studia w 2019 roku, ponownie z wyróżnieniem cum laude, pod kierunkiem Maestro Edoardo Maria Strabbioli.
Był zapraszany do występów na licznych prestiżowych seriach koncertowych i festiwalach, takich jak Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny w Treviso, Pordenone Piano City, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Portogruaro, Festiwal "Visioni" w Trieście, Seria Koncertów Młodych Artystów Piano Solo Orkiestry Roma Tre oraz Rime Mute w Udine. Te okazje pozwoliły mu występować w renomowanych miejscach, takich jak Teatro Ristori w Weronie, Teatro Zandonai w Rovereto, Auditorium Stefanini w Treviso, Villa Correr Agazzi w San Stino di Livenza, Aula Magna Uniwersytetu Orkiestry Roma Tre, Auditorium Museum Revoltella w Trieście, Teatr Akademicki w Castelfranco Veneto oraz Sala Recitalowa Florianka w Krakowie.
W 2024 roku wydał album w całości poświęcony muzyce Sergieja Ljapunowa z firmą muzyczną Da Vinci Classic.
Mariia Yakymenko to pianistka urodzona w 2005 roku, ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne w Charkowie w klasie Olgi Suchobrusowej. Do Polski przyjechała w marcu 2022 r. Obecnie jest studentką drugiego roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu dr hab. Wojciecha Kubicy, prof. AM. Występuje jako solistka i kameralistka. Posiada bogate doświadczenie koncertowe, uczestniczyła m.in. w: Recitalu fortepianowym w ramach cyklu koncertów ,,Młode talenty” w Muzeum Fryderyka Chopina; Koncert Młodych w amach ,,9 Polish Flute Meeting’’; Kurs mistrzowski w ramach ,,Forum Młodych Pedagogów’’ u Michała Szymanowskiego. Brała udział w wielu prestiżowych konkursach instrumentalnych w Polsce i całej Europie, m.in w ChopinPlus 2024, Orbetello Piano competition we Włoszech 2024 czy Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. Ilyi Slatina w Charkowie (2022). Dobrze rozumie się z repertuarem Chopina, Prokofiewa i Barwińskiego. W swojej muzyce dzieli się uczuciami i stara się dotrzeć do każdego słuchacza, utworami opowiadając swoją własną opowieść.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu "Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji"