{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Muzyka u Czartoryskich

Muzyka u Czartoryskich - Cracow Duo, Czrakcziew/Kowal Duo

Cykl: Muzyka u Czartoryskich
Muzyka u Czartoryskich - Cracow Duo, Czrakcziew/Kowal Duo

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
31.08.2024
sobota
19:00
bilety
Muzeum Narodowe w Krakowie z radością zaprasza na pierwszą edycję festiwalu „Muzyka u Czartoryskich”. W dniach od 29 sierpnia do 1 września 2024 roku Patio Muzeum Czartoryskich zamieni się w prawdziwą salę koncertową, wypełnioną różnorodną muzyką kameralną
Bilety w cenie 15 zł za każdy koncert. Sprzedaż biletów na stronie: https://bilety.mnk.pl/ oraz w kasie biletowej w MNK Muzeum Czartoryskich.

Wykonawcy:

Cracow Duo

Jan Kalinowski - wiolonczela

Marek Szlezer - fortepian

 

Czarakcziew / Kowal Duo

Paweł Czarakcziew - wiolonczela

Piotr Kowal - fortepian

 

Program:

Cracow Duo

  • Aleksander Tansman - Fantazja na wiolonczelę i fortepian (1936)
  • Astor Piazzolla - Le Grand Tango

 

Czarakcziew / Kowal Duo

  • Frederick Katz - Progy and Bess
  • Diego Santamaria - Three Improvisations after Django Reinhardt

 

Cracow Duo & Czarakcziew / Kowal Duo

  • Frederick Katz - Aleph for 2 cellos and piano

 

Biogram:

Czarakcziew/Kowal Duo to zespół związany z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, specjalizujący się w poszukiwaniu wybitnej, ale nieznanej muzyki XX i XXI wieku. Paweł Czarakcziew i Piotr Kowal są laureatami międzynarodowych konkursów wiolonczelowych i pianistycznych, aktywnie koncertują solowo i kameralnie, w kraju i za granicą.
W 2020 roku muzycy postanowił nawiązać ze sobą współpracę artystyczną. Podczas obchodów 200-lecia śmierci Ludwiga van Beethovena wystąpili na festiwalu Dni Muzyki na koncercie poświęconym wszystkim sonatom wiolonczelowym kompozytora. Od tego czasu rozpoczęli współpracę i rozwijają swój repertuar, poszerzając go głównie o dzieła literatury kameralnej XX i XXI wieku.
W 2021 roku duet otrzymał II miejsce na International Instrumental Competition Golden Strings, organizowanym przez European Associacion of Folklore Festivals, Excellence Award na The Sound of Music ORADEA International Competition, II miejsce oraz nagrodę za wyjątkowy potencjał artystyczny na I International Viennese Spring Music Competition.
W lutym 2023 roku ukazała się ich debiutancka płyta pt. "Bruzdowicz: Works for Piano and Cello", nakładem wydawnictwa DUX, za którą w listopadzie 2023 roku otrzymali Srebrny Dyplom na III Międzynarodowym Konkursie "Muzyczne Orły". Twórczość Joanny Bruzdowicz prezentowali na scenach w Polsce oraz podczas turneé w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykonywali The Song of Hope and Love Kompozytorki a także program zainspirowany muzyką jazzową – dzieła amerykańskiego kompozytora Fredericka Katza, będące przedmiotem badań doktorskich Pawła Czarakcziewa, które odbywał w Los Angeles w trakcie stypendium Fulbrighta.

Niespełna rok później duet wydał kolejny monograficzny album, poświęcony twórczości krakowskiego kompozytora Jerzego Gablenza - „Aurora. Jerzy Gablenz: works for cello and piano” (DUX / 2046).

 

Cracow Duo

Magazyn „The Strad” napisał o nich: „Kalinowski i Szlezer, przyjaciele z czasów dzieciństwa, dysponują wyjątkowo naturalnym darem wzajemnego porozumienia, a ich grę cechuje zwracająca uwagę jakość wykonania, która nadaje życie muzyce”. Artystów połączyła nie tylko przyjaźń, lecz także edukacja w Krakowie i Paryżu. Oficjalną nazwę – Cracow Duo – zespół przyjął ponad piętnaście lat temu. W tym czasie zyskali sobie uznanie publiczności, a także krytyków polskich i zagranicznych m.in. Programu 2 PR, Slovenskiego Rozhlasu, Radia Suddeutsche Rundfunk; ClassiqueInfo, Classical Music Review, Res Musica, American Record Guide, Ruchu Muzycznego, Twojej Muzy, The Strad i Gramophone.

 Muzycy występowali na najbardziej prestiżowych estradach świata m.in. w Seoul Arts Center w Seulu, Alfred Newman Hall w Los Angeles, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Palacio de Bellas Artes w Meksyku, Salle Cortot w Paryżu, St.Martin-in-the-Fields w Londynie i Concertgebouw w Amsterdamie. Odbywali kilkutygodniowe tournée promujące muzykę polską w takich krajach i rejonach świata, jak m.in. Bliski Wschód (2006); Kaukaz (2013); Gruzja (2014); USA i Korea Południowa (2015); Meksyk (2015, 2016); Brazylia i Argentyna (2016, 2017); USA (2017); Chiny (2018). W 2010 roku reprezentowali swoje rodzinne miasto na Dniach Krakowa w Nankinie (Chiny).

 Fascynacja muzyką polską powoduje, że artyści od początku działalności aktywnie włączają się w nurt promocji rodzimej kultury w kraju i zagranicą, prezentując publiczności dzieła na wiolonczelę i fortepian m.in.: Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana, Karola Szymanowskiego, Zygmunta Stojowskiego, Szymona Laksa, Ludomira Różyckiego i Tadeusza Majerskiego oraz szereg utworów współczesnych, pisanych specjalnie dla nich przez wielu autorów polskich i zagranicznych.

 Od roku 2009 Cracow Duo regularnie nagrywa i wydaje płyty. Ich albumy otrzymały liczne nagrody i wyróżnienia: Aleksander Tansman – utwory na wiolonczelę i fortepian (DUX, 2009), Fryderyk Chopin – utwory kameralne (DUX, 2010; z udziałem Bartłomieja Nizioła; nagroda francuskiej krytyki La Clef de ResMusica i nominacja do Nagrody Polskich Melomanów Programu 3 PR), Krzysztof Penderecki – utwory kameralne vol. I (DUX, 2014, nagroda Gramophone Editor’s Choice). Muzycy także brali udział w nagraniu albumu real life song Joanny Freszel (DUX, 2015, nagroda Prix de la SACD). Muzycy opublikowali również płytę Dedykacje (DUX, 2013) będącą rejestracją utworów napisanych dla Cracow Duo przez krakowskich kompozytorów. Z okazji 15 lat wspólnej działalności artystycznej ukazała się książka pt. Spod estrady, będąca wywiadem Mateusza Borkowskiego z artystami oraz płyta Memories (DUX, 2016). W roku 2018 nakładem wydawnictwa Warner Classics ukazała się płyta Polish Music Experience nagrana z towarzyszeniem Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała. Nagrania muzyków, oprócz pochlebnych recenzji otrzymały liczne nominacje do Polskich Nagród Fonograficznych „Fryderyk”.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu "Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji"


Wydarzenie z cyklu