Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Muzeum Narodowe w Krakowie najaktywniejszą instytucją kulturalną Polskiej Prezydencji

Muzeum Narodowe w Krakowie najaktywniejszą instytucją kulturalną Polskiej Prezydencji

01.09.2011
czwartek

Muzeum Narodowe w Krakowie najaktywniejszą instytucją kulturalną Polskiej Prezydencji

Muzeum Narodowe w Krakowie było organizatorem aż czterech wystaw, które uświetniły polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Dwie z nich – „Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczpospolitej” w Pałacu Królewskim w Madrycie oraz „Potęga fantazji – Nowoczesna i współczesna sztuka z Polski” w Brukseli promowaly polską sztukę za granicą. Natomiast dwie kolejne – „Skarby Korony Hiszpańskiej” oraz „Turner. Malarz żywiołów”, organizowane w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, przybliżały sztukę europejską Polakom.

„ Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej”
1 czerwca - 4 września 2011
Pałac Królewski w Madrycie

Najlepsze dzieła sztuki odzwierciedlające dzieje Polski od końca średniowiecza do rozbiorów na wystawie prezentowanej w Pałacu Królewskim w Madrycie. Ekspozycję przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Patrimonio Nacional, przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, a patronat honorowy nad nią objęli JKM król Hiszpanii Juan Carlos I oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

2. „Potęga fantazji – Nowoczesna i współczesna sztuka z Polski”
24 czerwca – 18 września 2011
BOZAR, Bruksela

“Potęga fantazji” pod taką nazwą kryje się obszerna wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z BOZAR, Instytutem Adama Mickiewicza oraz Instytutem Polskim w Brukseli. W ramach wystawy „Potęga fantazji” zgromadzono wiele najważniejszych dzieł polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej. Ich autorami są twórcy z pokolenia, które karierę zrobiło po roku 1989, już po upadku komunizmu. Wystawa prezentuje prace ponad 30 znanych i cenionych na świecie artystów, takich jak Monika Sosnowska, Wilhelm Sasnal, Piotr Uklański, Katarzyna Kozyra i Robert Kuśmirowski. Kuratorami wystawy są David Crowley, Zofia Machnicka oraz Andrzej Szczerski.


3.”Skarby Korony Hiszpańskiej”
13 lipca 2011 – 9 października 2011
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny al. 3 Maja 1

El Greco, Goya, Ribera, Tycjan, Veronese, Zurbarán – w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa Skarby Korony Hiszpańskiej obejmowała ponad sto arcydzieł z okresu od XV do XIX wieku wypożyczonych przez Patrimonio Nacional de España - instytucję zarządzającą kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego.

4. „Turner. Malarz żywiołów”
15 października 2011 – 8 stycznia 2012
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny al.3 Maja 1

Pierwszą prezentacja twórczości Wiliama Turnera w Polsce. Jej celem było zaprezentowanie rozwoju i przemian, jakim podlegał pejzaż malowany przez tego genialnego malarza angielskiego przełomu XVIII i XIX w. Wystawa zorganizowana przy współpracy z Turner Contemporary – Margate oraz Bucerius Kunst Forum – Hamburg.