{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Muzeum Narodowe w Krakowie najaktywniejszą instytucją kulturalną Polskiej Prezydencji

Muzeum Narodowe w Krakowie najaktywniejszą instytucją kulturalną Polskiej Prezydencji

01.09.2011
czwartek

Muzeum Narodowe w Krakowie najaktywniejszą instytucją kulturalną Polskiej Prezydencji

Muzeum Narodowe w Krakowie było organizatorem aż czterech wystaw, które uświetniły polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Dwie z nich – „Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczpospolitej” w Pałacu Królewskim w Madrycie oraz „Potęga fantazji – Nowoczesna i współczesna sztuka z Polski” w Brukseli promowaly polską sztukę za granicą. Natomiast dwie kolejne – „Skarby Korony Hiszpańskiej” oraz „Turner. Malarz żywiołów”, organizowane w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, przybliżały sztukę europejską Polakom.

„ Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej”
1 czerwca - 4 września 2011
Pałac Królewski w Madrycie

Najlepsze dzieła sztuki odzwierciedlające dzieje Polski od końca średniowiecza do rozbiorów na wystawie prezentowanej w Pałacu Królewskim w Madrycie. Ekspozycję przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Patrimonio Nacional, przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, a patronat honorowy nad nią objęli JKM król Hiszpanii Juan Carlos I oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

2. „Potęga fantazji – Nowoczesna i współczesna sztuka z Polski”
24 czerwca – 18 września 2011
BOZAR, Bruksela

“Potęga fantazji” pod taką nazwą kryje się obszerna wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z BOZAR, Instytutem Adama Mickiewicza oraz Instytutem Polskim w Brukseli. W ramach wystawy „Potęga fantazji” zgromadzono wiele najważniejszych dzieł polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej. Ich autorami są twórcy z pokolenia, które karierę zrobiło po roku 1989, już po upadku komunizmu. Wystawa prezentuje prace ponad 30 znanych i cenionych na świecie artystów, takich jak Monika Sosnowska, Wilhelm Sasnal, Piotr Uklański, Katarzyna Kozyra i Robert Kuśmirowski. Kuratorami wystawy są David Crowley, Zofia Machnicka oraz Andrzej Szczerski.


3.”Skarby Korony Hiszpańskiej”
13 lipca 2011 – 9 października 2011
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny al. 3 Maja 1

El Greco, Goya, Ribera, Tycjan, Veronese, Zurbarán – w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa Skarby Korony Hiszpańskiej obejmowała ponad sto arcydzieł z okresu od XV do XIX wieku wypożyczonych przez Patrimonio Nacional de España - instytucję zarządzającą kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego.

4. „Turner. Malarz żywiołów”
15 października 2011 – 8 stycznia 2012
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny al.3 Maja 1

Pierwszą prezentacja twórczości Wiliama Turnera w Polsce. Jej celem było zaprezentowanie rozwoju i przemian, jakim podlegał pejzaż malowany przez tego genialnego malarza angielskiego przełomu XVIII i XIX w. Wystawa zorganizowana przy współpracy z Turner Contemporary – Margate oraz Bucerius Kunst Forum – Hamburg.