Modelki, muzy, rzeźbiarki - spotkania wokół rzeźby
Zwiedzając wystawę w Kamienicy Szołayskich zastanowimy się kim była kobieta w polu widzenia dwóch wybitnych rzeźbiarzy Augusta Rodina i Xawerego Dunikowskiego. Porozmawiamy o tym, co kryje się za wyrzeźbionymi przez artystów twarzami kobiet. Punktem wyjścia dla naszych rozważań będą portrety Camille Claudel i Sary Lipskiej. Były one nie tylko muzami dla swych mistrzów, ale także, a może przede wszystkim, artystkami, które swym temperamentem, urodą i talentem fascynowały każdego z nich do końca życia.
Choć ich biografie są tak różne, jak wyrzeźbione portrety, to łączy je bardzo wiele. Tworząc wspaniałą sztukę, obydwie pozostały w cieniu swoich mistrzów.
Zastanowimy się jakie różnice i podobieństwa możemy odkryć oglądając wyrzeźbione przez artystów kobiece akty, jak patrzyli na nagość i jakie było ich spojrzenie na macierzyństwo. Będziemy rozmawiać o języku form, ale także o treściach w nich zawartych. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jaką rolę w życiu rzeźbiarzy pełniły kobiety i jak bardzo sztuka obydwu artystów splotła się z ich życiem.
Xawery Dunikowski i August Rodin traktowali swoją twórczość jako misję i rodzaj kapłaństwa. Patrząc na zamknięte w rzeźbie postaci, ekspresję ich ciał, dynamikę i stany emocjonalne malujące się na wyrzeźbionych twarzach, spróbujemy zastanowić się nad słowami Augusta Rodina: „ciało jest zwierciadłem duszy i stąd pochodzi jego wielkie piękno”.
"Modelki, muzy, rzeźbiarki - spotkania wokół rzeźby" to cykl trzech spotkań w wybranych galeriach MNK.
KOLEJNE SPOTKANIA:
- 13 listopada 2016, godz. 12.00
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku
Gmach Główny, al. 3 Maja 1
- 4 grudnia 2016, godz. 12.00
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Rynek Główny 3
Prowadzenie: Katarzyna Sanocka - historyk sztuki, artystka baletu Opery Krakowskiej. Zajmuje się historią scenografii oraz związkami tańca z awangardą plastyczną XX wieku. Kuratorka wystawy "Przestrzeń Opery. Polscy scenografowie XX i XXI wieku" prezentowanej w 2014 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie, z którym współpracuje również w ramach działalności edukacyjnej. Od 2015 roku prowadzi program "Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii" w TVP Kultura.
Bilet: w cenie wstępu na wystawę