Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Modelki, muzy, rzeźbiarki - spotkania wokół rzeźby

Modelki, muzy, rzeźbiarki - spotkania wokół rzeźby

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
30.10.2016
niedziela
12:00
bilety
Inspiracją do rozważań o roli kobiety w sztuce i różnych wizjach kobiecości w kontekście prac artystów i artystek zajmujących się rzeźbą stanie się wystawa "Rodin/ Dunikowski. Kobieta w polu widzenia".

Zwiedzając wystawę w Kamienicy Szołayskich zastanowimy się kim była kobieta w polu widzenia dwóch wybitnych rzeźbiarzy Augusta Rodina i Xawerego Dunikowskiego. Porozmawiamy o tym, co kryje się za wyrzeźbionymi przez artystów twarzami kobiet. Punktem wyjścia dla naszych rozważań będą portrety Camille Claudel i Sary Lipskiej. Były one nie tylko muzami dla swych mistrzów, ale także, a może przede wszystkim, artystkami, które swym temperamentem, urodą i talentem fascynowały każdego z nich do końca życia. 

Choć ich biografie są tak różne, jak wyrzeźbione portrety, to łączy je bardzo wiele. Tworząc wspaniałą sztukę, obydwie pozostały w cieniu swoich mistrzów.
Zastanowimy się jakie różnice i podobieństwa możemy odkryć oglądając wyrzeźbione przez artystów kobiece akty, jak patrzyli na nagość i jakie było ich spojrzenie na macierzyństwo. Będziemy rozmawiać o języku form, ale także o treściach w nich zawartych. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jaką rolę w życiu rzeźbiarzy pełniły kobiety i jak bardzo sztuka obydwu artystów splotła się z ich życiem.
Xawery Dunikowski i August Rodin traktowali swoją twórczość jako misję i rodzaj kapłaństwa. Patrząc na zamknięte w rzeźbie postaci, ekspresję ich ciał, dynamikę i stany emocjonalne malujące się na wyrzeźbionych twarzach, spróbujemy zastanowić się nad słowami Augusta Rodina: „ciało jest zwierciadłem duszy i stąd pochodzi jego wielkie piękno”.

"Modelki, muzy, rzeźbiarki - spotkania wokół rzeźby" to cykl trzech spotkań w wybranych galeriach MNK. 

KOLEJNE SPOTKANIA:


Prowadzenie: Katarzyna Sanocka - historyk sztuki, artystka baletu Opery Krakowskiej. Zajmuje się historią scenografii oraz związkami tańca z awangardą plastyczną XX wieku. Kuratorka wystawy "Przestrzeń Opery. Polscy scenografowie XX i XXI wieku" prezentowanej w 2014 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie, z którym współpracuje również w ramach działalności edukacyjnej. Od 2015 roku prowadzi program "Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii" w TVP Kultura.

Bilet: w cenie wstępu na wystawę

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję