Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Moda włoska w czasach Cecylii Gallerani (ok. 1473–1536)

Moda włoska w czasach Cecylii Gallerani (ok. 1473–1536)

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
17.11.2017
piątek
18:00
wstęp wolny
Cecylia Gallerani, kochanka księcia Ludovico Sforzy, została sportretowana przez Leonarda da Vinci w wieku kilkunastu lat.
W Polsce znana jest przede wszystkim jako Dama z gronostajem z obrazu znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Cecylia odziana jest na nim w czerwono-błękitną suknię, a jej włosy osłania przejrzysty welon. Kochanka potężnego księcia mogła pozwolić sobie na najwspanialsze stroje. W modzie włoskiej przełomu  XV i XVI w. bogaci odziewali się ze szczególnym przepychem.

O jego skali świadczą drogocenne tkaniny z tego okresu przechowywane w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Moda tamtych czasów znalazła swoje najlepsze odzwierciedlenie w dziełach tak wybitnych artystów jak Pintoricchio, Carpaccio, Bernardino Luini czy sam Leonardo da Vinci.

Prowadzenie: Joanna Regina Kowalska – historyk i historyk sztuki, kustosz kolekcji tkanin MNK, zajmuje się historią mody XIX i XX wieku.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję