Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Międzynarodowy Dzień Książki w Muzeum Narodowym w Krakowie

Międzynarodowy Dzień Książki w Muzeum Narodowym w Krakowie

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
23.04.2022
sobota
10:30
23.04.2022 (sobota)
Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Książki. Czytaj, rozmawiaj, twórz i spotkaj autorki książek dla dzieci wydanych przez Muzeum Narodowym w Krakowie!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki zapraszamy do zakupu naszych publikacji dla dzieci: "Opowieści przedmiotów" i "Trochębajek o Stanisławie Wyspiańskim" z 20% rabatem, tylko w kasie biletowej w Gmachu Głównym MNK w dniach 22-24.04.2022.

 • 10:30-12:00

Miejsce zbiórki: przed salą edukacyjną

Był sobie kolekcjoner, czyli ile przedmiotów zmieści się w jednym pokoju

Warsztaty z ilustratorką Małgorzatą Zając wokół książki dla dzieci Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim

 

Co mieszka w pokoju? Może krzesło, stół, lampa i łóżko? A dywan i kwiaty w doniczkach?

I jeszcze coś na ścianę - jeden obrazek czy kilka? Tak może wyglądać zupełnie zwyczajny pokój. Ale czy pokój niezwyczajnego kolekcjonera będzie prezentował się tak samo?

Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź podczas warsztatów Zmierzymy się z wcale niełatwym zadaniem, ponieważ naszym bohaterem będzie Feliks Jasieński. A o tym, co miał w swojej kolekcji i jak sobie radził z nieznośnym problemem ciągłego braku miejsca, dowiemy się z książki Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim. Następnie użyjemy naszych kreatywnych umiejętności i wyobraźni, aby pomóc Feliksowi w organizacji miejsca dla jego cennych zbiorów.

 

Prowadzenie: Małgorzata Zając – ilustratorka i graficzka, absolwentka krakowskiej ASP. Mocno wierzy, że wyobraźnia jest najważniejszą rzeczą w jej twórczości. Wykorzystuje różnorodne techniki, aby na swoich ilustracjach opowiadać historie. Miała przyjemność współpracować z autorami książek dla dzieci z różnych stron świata, między innymi z Polski, Kanady, Holandii, Słowenii, Austrii i Arabii Saudyjskiej.

Jest członkinią Klubu Ilustratora oraz uczestniczką wystawy pokonkursowej „Jasnowidze 2016” Wydawnictwa Dwie Siostry oraz laureatką Nagrody Żółtej Ciżemki przyznanej za ilustracje do wydanej przez MNK książki Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim autorstwa Katarzyny Maziarz-Górki. W 2020 roku książka Jany Bauer Kako Prestrasiti Posast z ilustracjami Małgorzaty Zając została wpisana na listę „White Ravens 2020” przyznawaną przez Internationale Jugendbibliothek w Monachium.

W dzieciństwie chciała otworzyć sklep z owocami i sprzedawać w nim gruszki… Tylko gruszki.

 

 

Ważne informacje:

 • Warsztaty skierowane do dzieci w wieku 6–10 lat
 • Cena: 25 zł od dziecka 
 • Ograniczona liczba miejsc w grupie

 

Jak się zapisać:

12:15–13:15
Miejsce zbiórki: przed salą AV

Dawno, dawno temu…

 

Spotkanie z aktorem Tomaszem Augustynowiczem, który przeczyta fragmenty książek dla dzieci wydanych przez MNK: Opowieści przedmiotów, czyli bajek podsłuchanych w muzeum Jagody Gumińskiej-Oleksy i Trochębajek o Stanisławie Wyspiańskim Katarzyny Maziarz-Górki

 

Masz już swój egzemplarz Opowieści przedmiotów lub Trochębajek? Po spotkaniu możesz zdobyć podpisy autorek.

Prowadzenie: Tomasz Augustynowicz – absolwent PWST w Krakowie. Aktor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Z dzieciństwa pamięta swobodę i zabawę. Teraz pisze wiersze i bajki dla dzieci, żeby tego nie zapomnieć.

Ważne informacje:

 • Spotkanie skierowane do dzieci w wieku 4–10 lat
 • Cena: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny)
 • Ograniczona liczba miejsc w grupie

 

Jak się zapisać:

 

 • 16:00

miejsce: sala AV

„Dla mnie myślenie jest powietrzem”. Żywioły wyobraźni poetyckiej Stanisława Wyspiańskiego

Wykład dla dorosłych i młodzieży w ramach Międzynarodowego Dnia Książki w MNK

 

Słowa Konrada z Wyzwolenia wyrażają przekonanie samego Wyspiańskiego o znaczeniu nieustannego ruchu myśli, przepływu nowych idei. Myśl jest powietrzem, bez którego tworzenie nie byłoby możliwe.

Symbolika powietrza i pozostałych żywiołów, zwłaszcza ognia i wody, odgrywa w twórczości Wyspiańskiego wielką rolę, co dowodzi jedności  jego wyobraźni.

Wyspiańskiego cechowała niechęć do powtarzanych bezrefleksyjnie frazesów pozbawionych prawdziwych myśli. Myśl – obok „serca, czucia i woli” – stanowi dla niego istotę człowieczeństwa. Z kolei teatr to przestrzeń, w której słowo zamienia się w działanie.

W refleksji poetyckiej Wyspiańskiego nie ma sprzeczności między procesami intelektualnymi i wyobraźnią; dzięki temu artysta uwalnia się od ograniczeń i zyskuje swobodę kreślenia dynamicznych, wciąż przekształcających się projektów. Myśl wyrażona za pomocą pełnego energii słowa może stać się rzeczywistym działaniem.

 

Prowadzenie: prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel – badaczka literatury Młodej Polski, poezji współczesnej i literatury dziecięcej. Kieruje Katedrą Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski na Wydziale Polonistyki UJ oraz Ośrodkiem Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej UJ. Autorka książek: Baśń w literaturze Młodej Polski; Dziecko. Symbol i zagadnienie antropologiczne w literaturze Młodej Polski; Poszukiwanie blasku. O poezji Adama Zagajewskiego; Złotnik i śpiewak. Poezja Leopolda Staffa i Bolesława Leśmiana w kręgu modernizmu; Sprzeczne żywioły. Młoda Polska i okolice (tu znajdują się studia o dramatach Wyspiańskiego); Utopia powtórzenia. Powtórzenie, podmiotowość,  pamięć w literaturze modernizmu. Redaktorka i współredaktorka wielu książek zbiorowych, w tym dwóch poświęconych twórczości Wyspiańskiego (2008 i 2009). Członkini Komitetu Nauk o Literaturze PAN, Komisji Historycznoliterackiej PAN w Krakowie, Okręgowego Komitetu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego w Krakowie.

 

Ważne informacje:

 • Wykład dla dorosłych i młodzieży
 • Wstęp: bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
 • Informacje: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję