Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Maska pośmiertna Adama Mickiewicza. Jej funkcje i symbolika

Maska pośmiertna Adama Mickiewicza. Jej funkcje i symbolika

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
22.06.2017
czwartek
17:30
wstęp wolny
Na ostatnim spotkaniu z cyklu "Dyskusja nad obrazami i nie tylko..." zajmiemy się symboliką dzieła "Głowa umierającego Adama Mickiewicza" autorstwa wybitnego francuskiego rzeźbiarza Augusta Preaulta (1809-1879).
August Preaulta, Głowa umierającego Adama MickiewiczaTa ekspresyjna płaskorzeźba została umieszczona w 1867 r. dla upamiętnienia polskiego wieszcza narodowego, na grobowcu rodziny Mickiewiczów, który znajduje się na cmentarzu w podparyskim Montmorency.

Na spotkaniu przedstawimy też inne wyobrażenia momentu agonii, wykonane przez artystów średniowiecznych i nowożytnych. Wykażemy, ile wspólnego ma ikonografia typowo romantyczna ze sztuką jak i przekazem religijnym poprzednich epok.

O masce pośmiertnej Adama Mickiewicza opowiedzą w szerokim kontekście artystyczno-historycznym prowadzący dyskusję, przy okazji odsłaniając intrygujące, skomplikowane wątki ikonograficzne i znaczenie pokrewnych prac rzeźbiarskich, zaś na tematy związane z technologią wykonywania podobnych dzieł jak tytułowe - na tle rzeźbiarstwa epoki - wypowie się europejskiej klasy znawca przedmiotu, specjalista szczególnie w dziedzinie nowożytnej rzeźby w kamieniu oraz tzw. małej architektury – dr hab. Michał Wardzyński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponadto, krakowską wersję nagrobnego wizerunku poety zanalizuje pod kątem literackiego kontekstu oraz romantycznej twórczości poetyckiej, drugi z zaproszonych gości, czyli dr hab. Krzysztof Rudkowski, z tej samej uczelni.

Prowadzenie:
  • prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki
  • Filip Chmielewski (MNK)
  • zaproszeni goście: dr hab. Michał Wardzyński (UW) i prof. dr hab. Krzysztof Rudkowski (UW).
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję