Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Martwa natura w Europie Środkowej XVII-XVIII w.

Martin Dichtl, Martwa natura (Kury i mosiężne i miedziane naczynia), fragment, 2. poł. XVII w.

Martwa natura w Europie Środkowej XVII-XVIII w.

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
21.01.2016
czwartek
18:00
wstęp wolny
Na blogu: Dwie tajemnicze damy w kapeluszach z woalką
Twórcy, szkoły i główne ośrodki gatunku martwej natury w Europie Środkowej w XVII i XVIII stuleciu.
W XVII stuleciu gatunek martwej natury przeżywał swój prawdziwy rozkwit; niewątpliwie był to "złoty wiek" jego istnienia w niemal całej Europie, w dużym stopniu także w krajach Europy Środkowej. Malarstwo martwej natury, w sporym stopniu różniące się od dokonań w tej dziedzinie malarstwa i osiągniętej estetyki panujących w krajach znacznie bardziej kojarzących się z rozwojem tego gatunku (jak Holandia, Flandria, Włochy oraz Francja i Hiszpania), w środkowoeuropejskich centrach artystycznych nabiera nowego wymiaru. Pojawiają się tam oryginalne, lokalne odrębności, czego efektem jest podjęta i rozwijana na nowo tematyka martwej natury, obecna w twórczości mistrzów – specjalistów z Nadrenii, północy Niemiec, Bawarii, Czech, Austrii oraz Węgier.

Prowadzenie: Filip Chmielewski – historyk sztuki, pracownik-kurator Działu Sztuki Dawnej MNK. Specjalizuje się zwłaszcza w badaniu dziejów europejskiego nowożytnego malarstwa, w tym - sztuki Europy Środkowej doby baroku i jej przemian, także zagadnieniem rozwoju środkowoeuropejskiej martwej natury w XVII i XVIII stuleciu. Atrybucjonista, obecnie prowadzący prace naukowe nad katalogiem zbiorów europejskiego malarstwa i rzeźby, znajdujących się w krakowskim Muzeum Narodowym.
Na blogu: Dwie tajemnicze damy w kapeluszach z woalką