Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Malowane krzyże

Malowane krzyże

Paolo Veneziano, Ukrzyżowanie Chrystusa, tzw. croce dipinta, fragment

Malowane krzyże

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
21.02.2017
wtorek
18:00
wstęp wolny
Paolo Veneziano i początki malarskiej szkoły weneckiej.
Wielkie, malowane krucyfiksy (Croce dipinta) były popularne we Włoszech od pierwszej połowy XII wieku. Przechowywany w Muzeum Narodowym w Krakowie fragment takiego malowanego krucyfiksu pochodzi z lat 30-tych  wieku XIV i powstał w środowisku weneckim, a jego autorem jest Paolo Veneziano. Artysta ten łączący w swojej sztuce elementy bizantyńskie i gotyckie uważany jest za twórcę szkoły malarstwa weneckiego.

Prowadzenie: Dorota Dec - historyk sztuki, starszy kustosz w Dziale Zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich opiekująca się kolekcją malarstw europejskiego Czartoryskich oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. W związku z zainteresowaniem sztuką niderlandzką, holenderską i flamandzką jest członkiem CODARTU od 1999 roku. Współautorka scenariusza ekspozycji w Europeum.

Tematem wykładów z cyklu "Od romanizmu do akademizmu i nie tylko" są dzieła sztuki znajdujące się w stałej ekspozycji w EUROPEUM. Każdy z tych obiektów stanowi punkt wyjścia do szerszego omówienia działalności artysty będącego autorem danego dzieła ukazanym na szerszym tle epoki, w której działał.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję