Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

MALCZEWIANKI - Wigilia Nocy Kupały i Nocy Świętojańskiej w MNK

MALCZEWIANKI - Wigilia Nocy Kupały i Nocy Świętojańskiej w MNK

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
18-19.06.2022
sobota-niedziela

Plecenie wianków, szukanie kwiatu paproci, wróżby, palenie ognisk, zbieranie ziół…
Początek lata to magiczny czas. To wtedy, w dzień przesilenia letniego, świętowano Noc Kupały, Sobótki, a później Noc Świętojańską.

W MNK z wyprzedzeniem przypominamy o tych niezwykłych świętach i związanych z nimi zwyczajach. Patronuje nam wciąż goszczący w Gmachu Głównym Jacek Malczewski - artysta, który w swojej twórczości chętnie sięgał do tradycji słowiańskich, przywoływał postaci rusałek, dziwożon i boginek, malował bujną, letnią roślinność.
A przy okazji - otwieramy drzwi dla tego, co baśniowe, fantastyczne, tajemnicze, przywołujemy mitologię i dawne tradycje, przypatrujemy się rozkwitającej przyrodzie.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach!

 

Sobota 18.06.

 

14:00-18:00
W poszukiwaniu kwiatu paproci
Gra międzyoddziałowa
Początek gry: stoisko przed Gmachem Głównym. Można dołączyć w dowolnym momencie do godziny 17:00. Czas przeznaczony na grę zależy od graczy.
Gra dla młodzieży, dorosłych i dorosłych z dziećmi. Bilet dla drużyny do 5 osób: 30 zł

Kwiat paproci zakwita ponoć tylko raz w roku - podczas przesilenia letniego. Temu, kto go odnajdzie, przynosi szczęście i bogactwo. Nic dziwnego, że poszukiwania kwiatu były stałym elementem obchodów słowiańskiej Nocy Sobótkowej. Zainspirowani tradycją, my także zapraszamy do poszukiwań - ale w oddziałach MNK!

Zanurz się w gąszczach Pałacu Ciołka, przepłyń morza Pałacu Czartoryskich, rozejrzyj się w gwarnym tłumie postaci w Sukiennicach.
Wykonuj zadania, zdobywaj punkty, myśl strategicznie i… zdobądź swój kwiat paproci! :) Podczas podróży napotkasz niezwykłe postaci i stworzenia ukryte w dziełach ze zbiorów MNK: jednorożca, syreny, rusałki, fauna… Które będą pomocne, a które wystawią Cię na próbę? Sprawdź sam i odkrywaj Muzeum na nowo!

Gracze będą mieli okazję odwiedzić różne oddziały MNK - ale to, ile i jakie zależy wyłącznie od nich!Na tych, którzy zdobędą odpowiednią liczbę punktów czeka nagroda  - limitowana edycja kart do gry “W poszukiwaniu kwiatu paproci”, inspirowanych niezwykłymi przedstawieniami fantastycznych i mitologicznych postaci z kolekcji MNK!

Przygotowanie i prowadzenie:

Anna Walczyk - pracuje w Dziale Edukacji MNK, w Zespole ds. Programów dla Młodzieży i Dorosłych. Chciałaby, aby zajęcia, które organizuje, zachęcały zwiedzających do odnajdywania najbardziej odpowiadającego im sposobu zwiedzania muzeum, pobudzały wyobraźnię i pozwalały inaczej spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość.

Aleksandra Jaremko - pracuje w Dziale Edukacji MNK, gdzie zajmuje się programem dla szkół, nauczycieli i uczelni oraz działaniami edukacyjnymi towarzyszącymi wystawom czasowym. Interesuje się alternatywnymi sposobami bycia w muzeum, lubi odkrywać ciekawe historie kryjące się za muzealnymi obiektami. Ceni to co ładne, dziwne lub zabawne.


16:00-19:00
Na styku magii i nauki – tajemnica kwiatu paproci, rośliny magiczne i nie tylko
Otwarte stoisko Instytutu Ochrony Przyrody, plac przed Gmachem Głównym MNK, wstęp wolny. Można dołączyć w dowolnym momencie.

Czy magiczny kwiat paproci naprawdę istnieje? Czy wszystkie paprocie wyglądają tak samo? Czy rośliny uważane za magiczne posiadają moc uzdrawiania? Jak rosnące wokół nas rośliny mogą wpływać na nasze życie?

Naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk zaprezentują rośliny uważane za magiczne, wezmą je "pod lupę", pokażą jak je rozpoznać i do czego można je wykorzystać (kuchnia, kosmetyka, medycyna). Pokażą też, jakie paprocie występują w Polsce oraz wyjaśnią czy kwiat paproci rzeczywiście istnieje. Będzie naukowo i magicznie!

Prowadzenie:

Instytut Ochrony Przyrody PAN (Joanna Perzanowska, Hanna Kuciel,
Joanna Korzeniak, Edward Walusiak, Katarzyna Chrząścik)

 

18:00-20:30
Wianki na Malczewianki
Otwarte stoisko warsztatowe, plac przed Gmachem Głównym MNK, wstęp wolny. Można dołączyć w dowolnym momencie.

Malcze-wianki to (nie tylko) wianki, które Jacek Malczewski uwiecznił na głowach swoich modelek. To kolory wstążek, podkasane spódnice wiejskich dziewcząt, zapach zbliżającego się lata, ciepłe noce, a wśród nich ta najważniejsza: Świętojańska. W samym środku Krakowa zanurz się we wspomnieniach tych ciepłych, rozgrzanych słońcem łąk i pól. Pozwól, by kolorowa bibuła zafarbowała Ci palce, zaszalej z barwami i kształtami, stwórz swoje girlandy kwiatów: na głowę, na szyję.

Podczas tych warsztatów wrócimy do trochę zapomnianej tradycji wykonywania kwiatów z bibuły. Przekonamy się, czy uda się nam trochę ja „odkurzyć”. W końcu motywy florystyczne to nie tylko tytułowe wianki.

Prowadzenie:

Magdalena Schuster – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W MNK prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych. Twórczyni pracowni NoToPięknie!, w której zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Współpracuje ze szkołami i domami kultury. W wolnym czasie reanimuje peerelowskie meble.


18:00-20:30
Sitodruk z Tytanią
Otwarte stoisko warsztatowe, plac przed Gmachem Głównym MNK, wstęp wolny. Można dołączyć w dowolnym momencie.

Na Malczewiankach zagości grono niezwykłych postaci. Nie zabraknie Tytanii, królowej wróżek, która nie tylko zaszczyci nas swoją obecnością, ale zaprezentuje technikę sitodruku. Prosimy o przyniesienie własnych toreb, koszulek lub innych tekstyliów.

 

Na z Tytanią spotkanie
bieżcie dziś Panowie, Panie,
zakosztować z nią grafiki
i kultury wziąć trzy łyki.
Koszulki, torby bawełniane
mają z domu być zabrane,
na warsztaty przyniesione,
o to prośby uniżone.
W Muzeum ozdobi je sitodruk,
nie przeszkodzi psotnik Puk.
Wzory przepyszne na sitach przygotowane,
farby skrzyknięte i zwołane,
wydruki będą dobrze szły,
jedyne czego brak - to Wy!


Prowadzenie:

Joanna Zaguła – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie, pracownik Działu Edukacji MNK. Pasjonuje się sztuką bizantyńską. W wolnych chwilach lubi eksperymentować z malarstwem i rysunkiem.



20:30
Koncert zespołu Swada
Gmach Główny, hol na parterze, wstęp wolny

Dźwięcznym spacerem poprowadzimy państwa na spotkanie z faunami, satyrami i aniołami, które wdzięczą się i wyglądają z obrazów Jacka Malczewskiego. Niestraszne będą nam chimery, harpie i wiły, które uładzimy naszymi głosami. Sięgniemy do magii symboliki słowiańskiej, by tak jak autor obrazów, opowiadać o starych zwyczajach przesilenia letniego, a nasz repertuar będzie współgrał z muzyką, której tak wiele Jacek Malczewski poświęcił miejsca w swojej twórczości.
Podczas koncertu zabrzmią melodie między innymi z Polski, Ukrainy i Bułgarii. Usłyszą państwo zarówno jednogłosowe pieśni jak i harmoniczne współbrzmienia związane ze społecznymi oraz obrzędowymi funkcjami muzyki.

Kostiumy:
Katarzyna "Norka" Niedźwiecka
Belanorqua

https://www.facebook.com/Belanorqua

O zespole SWADA:
Inspirując się śpiewem tradycyjnym, łączymy dźwięki ze słowem i rytmem, przynosząc dawne pieśni współczesnemu światu. Towarzyszą nam zarówno jednogłosowe pieśni z Polski, jak i harmoniczne współbrzmienia z Ukrainy, Bułgarii czy Gruzji. Zgłębiając materiały źródłowe, poszukujemy słów i dźwięków, które ośpiewują tajemnice życia takie jak cykliczność, radość, miłość, frywolność, tęsknotę czy stratę. Śpiewamy w składzie: Katarzyna Chodoń, Sabina Krauze, Anna Sitko, Jaga Szeptalin.

Kasia Chodoń - Krakowianka z wyboru, folklorystka, regionalistka z zamiłowania i wykształcenia. Prowadzę warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego starając się przybliżyć uczestnikom rodzimy folklor muzyczny najbliższy miejscu ich zamieszkania. W moich działaniach czerpię z melodii, tańca i tekstów, którymi posługiwali się nasi przodkowie przez stulecia. Nie robię jednak rekonstrukcji, ale chcę pokazać, że jest to wciąż żywe źródło narzędzi do komunikacji tak werbalnej, jak i niewerbalnej, które w dzisiejszych czasach może wciąż karmić nasze spragnione dusze.

Sabina Krauze – wokalistka i muzyk, występuje na scenach muzycznych i teatralnych. Zanurzona w nurt muzyki tradycyjnej z Polski i świata współtworzy zespoły SWADA i Baykuri, współpracuje z włosko-południowo-amerykańskim Teatro Simurgh, prowadzi autorskie warsztaty wokalne i wokalno-teatralne. Fascynuje ją obrzędowość i funkcje, które muzyka spełnia w społeczeństwie. Należy do Desantowej Grupy Obrzędowej. W ciche wieczory komponuje własne wielogłosowe utwory i improwizuje w miejscach z piękną akustyką.

Anna Sitko - etnolożka, śpiewaczka folkowa, lingwistka. Od 2010 roku jest zaangażowana w lokalną scenę folkowej muzyki, współtworzy warsztaty, koncerty i inicjatywy wskrzeszające tradycyjne obrzędy. Tancerka, muzyk, badaczka kultury folkowej oraz edukatorka skupiona na łączeniu ludzi poprzez muzykę i ponadczasowe wątki istniejące w folklorze. 

Jaga Szeptalin – tradycyjne pieśni słowiańskie śpiewa od 2011 roku, obecnie w grupach Swada i Strojone. Autorka piosenek, kołysanek, bajek oraz zabaw i scenariuszy zajęć dla najmłodszych w duecie Cicho Sza Bajki; studentka muzykoterapii. Od 2014 roku prowadzi warsztaty pisania przyśpiewek, od 2016 warsztaty pieśni i głosu „Barwny Śpiew”, a od 2020 wielopokoleniowe „Poranki Śpiewanki”, gdzie propaguje zdrowe oddychanie i poszukiwanie własnego, wielobarwnego brzmienia. Współpracuje z Art Color Ballet, Wataha Drums, Teatrem Mumerus oraz z duetem Crush on Trash pisząc piosenki, współtworząc i wykonując widowiska muzyczno-taneczne, spektakle oparte na pieśniach tradycyjnych.


 

22:15
Fireshow (teatr ognia)
Plac przed Gmachem Głównym, wstęp wolny

Nawiązując do zwyczaju palenia ognisk w Noc Kupały, i my rozpalamy ogień przed Muzeum! Po zapadnięciu zmroku zapraszamy na pokaz fireshow, czyli teatru ognia.

Fireshow w wykonaniu Jerzego “Solo” Kozłowskiego to intensywne i widowiskowe przedstawienie. Skomplikowane i efektowne choreografie z wykorzystaniem różnorodnych płonących rekwizytów na długo zapadają w pamięć. Całość dodatkowo wzbogaca oprawa pirotechniczna. Odpowiednio dobrana muzyka i niespotykane stroje stwarzają magiczny świat, w który widz zagłębia się jak zaczarowany.

Prowadzenie:

Jerzy „Solo" Kozłowski - jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny fireshow. Występami zajmuje się od 2009 r. Specjalizuje się w solowych widowiskowych pokazach z wykorzystaniem prawdziwego ognia i pirotechniki. Niespotykane umiejętności posługiwania się płonącymi rekwizytami łączy z różnorodnymi formami nowoczesnej żonglerki oraz niespotykanymi efektami. Posiada ogromne doświadczenie sceniczne nabyte podczas występów na terenie całego kraju oraz m.in. w Czechach, Niemczech i Włoszech. Doceniony został m.in. w popularnym programie telewizyjnym „Mam Talent", w którym w II edycji zakwalifikował się do półfinału. Jest również bardzo często nagradzanym artystą w różnych konkursach branżowych.

 

Niedziela 19.06

 

10:00-13:00
Fantastyczne stworzenia i jak je znaleźć w muzeum
Konik muzealny na wystawie “Jacek Malczewski romantyczny” - warsztaty dla dzieci i rodzin
Gmach Główny, I piętro. Bilet: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Można dołączyć w dowolnym momencie do godziny 12:30.

Czy wy też to widzicie? Ogromne skrzydła zamigotały w letnim słońcu wszystkimi kolorami tęczy. Czy to tylko nam się zdaje, że nad łąką unosi się dziwna postać? A ten mężczyzna, czemu się uśmiecha, gdy w kurzu polnej ścieżki odkrywamy ślady kozich kopytek? Moglibyśmy przysiąc, że przed chwilą podrapał się po… rogach. Koniecznie musicie przyjść i pomóc nam rozwikłać zagadki niezwykłych stworzeń, które sprowadził do muzeum malarz Jacek Malczewski. Nawet nasz Konik muzealny odkrył na wystawie swojego dalekiego krewniaka. Lato bywa naprawdę magiczne! Zwłaszcza gdy zapanuje nad nim Sztuka. Zapraszamy!

Przygotowanie i prowadzenie:

Weronika Moskwa – historyczka sztuki, studentka pedagogiki i edukatorka muzealna. Pasjonuje się sztuką XIX wieku w każdym wydaniu, a także wychowaniem estetycznym i popularyzowaniem sztuki wśród młodszych i trochę starszych odbiorców. Gdy była mała, często robiła sobie kitkę nad czołem i twierdziła, że jest nosorożcem, chociaż miała na myśli jednorożca.

Martyna Majsterek – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie. Entuzjastka sztuki pod każdą postacią. Od lat swoją pasją i wiedzą dzieli się ze wszystkimi – z dziećmi i dorosłymi. Gdy była małą dziewczynką, bardzo chciała mieć własną żyrafę, najlepiej taką latającą.

Więcej o Koniku muzealnym: https://mnk.pl/artykul/konik-muzealny


15:00-16:30
17:00-18:30
Śladami mitycznych stworów
Oprowadzanie tematyczne na wystawie “Jacek Malczewski romantyczny” Gmach Główny, I piętro, wstęp w cenie biletu na wystawę.

Oprowadzanie zostanie poświęcone mitycznym stworom w twórczości Jacka Malczewskiego.  Artysta w charakterystyczny dla siebie sposób nakreśla emocje i pragnienia, a wszystko ubiera w kolorowe kształty chimer, pegazów, faunów zanurzonych pośród polskich pól i wsi. Spróbujemy spojrzeć na symbolizm artysty świeżym okiem, docenić jego rolę w uwiecznieniu lokalnych podań, w końcu to na jego płótnach sąsiadują ze sobą dziwożony i satyry, a Kopciuszek w ludowym stroju przymierza… bynajmniej nie kryształowy pantofelek.

Prowadzenie:

Magdalena Schuster – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W MNK prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych. Twórczyni pracowni NoToPięknie!, w której zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Współpracuje ze szkołami i domami kultury. W wolnym czasie reanimuje peerelowskie meble.

Słowa kluczowe: Malczewianki, Noc Kupały
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję