Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady

Madonna Mehofferowska

Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady
Madonna Mehofferowska

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
17.03.2017
piątek
18:00
wstęp wolny
Jednym z najważniejszych wydarzeń mediewistycznych ostatnich lat była wystawa "Madonna na lwie", pokazana w Muzeum Sztuki w Ołomuńcu na Morawach oraz w Muzeum Górnictwa i Gotyku w Leogang koło Salzburga w Austrii.
Madonna MehofferowskaPośród eksponatów tej wystawy znalazła się Madonna Mehofferowska, statuetka wystawiana na co dzień w Domu Józefa Mehoffera, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Prelegent wprowadzi słuchaczy w problematykę genezy stylistycznej, treści symbolicznych oraz funkcji tej fascynującej rzeźby. Przedstawi także inne, przechowane na terenie historycznej Małopolski, dzieła przynależące do tzw. "kręgu Madonn na lwach", ważnego nurtu w snycerstwie środkowoeuropejskim trzeciej ćwierci XIV wieku.

dr Wojciech Marcinkowski - historyk sztuki, od 1980 roku pracownik MNK, od 2006 roku starszy kustosz w Dziale Sztuki Dawnej. W latach 1984-1992 stypendysta Österreichisches Kulturinstitut, Universität des Saarlandes, Fundacji margrabiny Umiastowskiej, Société historique et littéraire polonaise oraz Fundacji Lanckorońskich. W l. 1990-2006 zrealizował wiele projektów badawczych finansowanych ze środków publicznych (KBN) a po r. 2008 także z funduszy europejskich (EFRR). Autor i współautor pięciu książek i około stu rozpraw, recenzji, artykułów popularnonaukowych, haseł katalogowych i leksykalnych na temat sztuki gotyckiej, publikowanych w kraju i zagranicą.