Latający dywan. Opowieści przedmiotów: Jedwabna nić
Podstawową formą artystyczną jest przygotowana na kanwie baśni opowieść, dla której bezpośrednią inspiracją są wybrane przykłady rzemiosła artystycznego, tkanin, biżuterii oraz broni ze zbiorów MNK.
Tradycyjna forma przekazu pełni również inną funkcję: konsoliduje dzieci wokół konkretnej historii, wyostrza zmysły i pobudza wyobraźnię. Jednocześnie baśniowa opowieść oswaja świat i pozwala zrozumieć rzeczywistość, odwołując się do metafor i analogii – niezwykle istotnych w okresie, gdy abstrakcyjne myślenie bywa jeszcze… abstrakcją, a metafora jest pierwszym krokiem ku symbolicznemu myśleniu o rzeczywistości.
Cykl otrzymał nagrodę Złotego Słonecznika przyznawaną przez portal dla rodziców CzasDzieci.pl.
Ważne informacje
- Cykl skierowany do dzieci w wieku 4–7 (8) lat
- Spotkania odbywają się w różnych oddziałach MNK w wybrane soboty
- Czas trwania: ok. 45 min.
- Cena: 10 zł od osoby
- Ograniczona liczba miejsc w grupie
Jak się zapisać
- Bilety: https://bilety.mnk.pl/
- Sprzedaż biletów od 16.08.2021
- Informacje: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
- W razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym bilety zakupione przez internet nie podlegają zwrotowi
- Regulamin rezerwacji w MNK
- Regulamin warsztatów i spotkań dla dzieci i rodzin w MNK
- Na pytania dotyczące spotkań odpowie koordynatorka cyklu Jagoda Gumińska-Oleksy – jguminska@mnk.pl
- 04.12.2021, godz. 11:00–12:00
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Hokusai. Wędrując… Drzeworyty japońskie z kolekcji MNK”
Jedwabna nić
O tym, że dobra opowieść jest jak jedwab – łączy moc z delikatnością, blednie, gdy zgubi wątek, i błyszczy podczas snucia.
Bohater spotkania: drzeworyt z kobietami karmiącymi jedwabniki
Opowiada: Cieszka Żółtko
Opowiadaczka:
Cieszka Żółtko – aktorka, mim i opowiadaczka historii. Od lat związana ze Stowarzyszeniem Sztukmisja, które stara się za pomocą środków teatralnych i parateatralnych dać widzowi przestrzeń do przemyśleń i stawiania pytań o sens istnienia, istotę piękna, prawdy i miłości. Działa w nim jako aktorka, asystent reżysera i edukatorka. Prowadzi warsztaty teatralne, wykłady na temat języka ciała, świadomości sceny i wykorzystania technik teatralnych w edukacji. Lubi piec chleb i rozmawiać z ludźmi. Ale czasem woli pomilczeć.
Gdy była mała, marzyła, że kiedy dorośnie i będzie mogła robić, co chce – przestanie się myć, spać i jeść brukselkę. Nie je brukselki.