Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Krytyka sztuki w obliczu zwrotu konserwatywnego

Krytyka sztuki w obliczu zwrotu konserwatywnego

fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Krytyka sztuki w obliczu zwrotu konserwatywnego

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
14.03.2018
środa
18:00
wstęp wolny
Czym jest zwrot konserwatywny i jak może się objawiać w dyskusjach o sztuce? W 2018 roku, w czasie świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także po obchodzonym wcześniej Roku Awangardy, jest to z pewnością pytanie niełatwe.
To przede wszystkim kwestia wyboru określonych wartości definiujących sztukę oraz ich ocena. Wybór wartości zawsze jest gestem politycznym, ale w zależności od środowisk różnie jest ta polityka nazywana. Może być krytycznym dyskursem lub czczym kontestatorstwem, może być też przewrotnie określana jako antypolityka, działanie wobec polityki autonomiczne.

Niniejszy wykład będzie próbą zbudowania mapy politycznych strategii rządzących obecnie krytyką artystyczną w Polsce, ale nie tylko. Swoją opowieść o sztuce snują również instytucje sztuki, galerie i muzea; także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma swoją wyrazistą politykę kulturalną, której rezultatów nie sposób przegapić. Ostatnie miesiące w sztuce były też pełne dyskusji o polskiej tożsamości i jej przemianach, skutkujących wieloma wystawami próbującymi uchwycić ten problem. Na hasło "zwrot konserwatywny" można popatrzeć szerzej, jako na pewną zauważalną w polskiej sztuce od kilku lat tendencję i efekt globalizacji sztuki. Tendencja ta jest zresztą w dzisiejszych realiach politycznych niełatwa do oceny i być może wymaga przemyślenia na nowo. Koniec końców czasy różnie pojmowanego zwrotu konserwatywnego stanowią wyzwanie dla krytyków sztuki w ich najbardziej codziennych wyborach – w których estetyka, forma i jakość wtórują treści, a piękne przesłanie nie zawsze skutkuje dobrym dziełem.

Prowadzenie: Karolina Plinta – krytyczka sztuki, redaktorka magazynu "Szum". Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych), obecnie doktorantka na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. W przeszłości autorka bloga "Sztuka na gorąco". Swoje teksty, felietony i recenzje publikowała na stronach: Ha.art.pl, e-splot, Dwutygodnik.com, krytykapolityczna.pl oraz w magazynie "Res Publika Nowa". Założycielka galerii Kubeł.


Słowa kluczowe: krytyka artystyczna, wykład
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję