Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Dwór i miasto w Europie

Joost Sustermans, Portret Franciszka Medyceusza

Dwór i miasto w Europie

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
14.03.2018
środa
16:30
wstęp wolny
Czy Paryż był stolicą mody europejskiej w XVI wieku, dlaczego różniły się stroje władców, dworzan i mieszczan. Jaki wpływ na modę miały edykty ograniczające luksus a jaki religia wyznawana przez mieszkańców danego kraju. Czy rozwój sztuki wojennej wpłynął na modę "cywilną".
A także o wpływie mody europejskiej na stroje dworu i mieszczaństwa polskiego. O tym jak moda dworska wpływała na modę mieszczańską a nawet chłopską a także, czy moda chłopska oddziaływała na modę wyższych sfer. Spróbuję też odpowiedzieć na pytanie czy stroje noszone w danym kraju, czy też w danym kręgu społecznym wpływały na malarstwo regionu w jakim powstawały.
Nad tymi zagadnieniami zastanowimy się podczas wykładu Dwór i miasto w Europie – stroje na portretach XVI i XVII wieku w galerii EUROPEUM.

Prowadzenie: Bożena Chmiel - pracownik MNK od 1988 roku, w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Książąt Czartoryskich, obecnie pracuje na stanowisku kustosza w tym dziale.