Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady

Krakowianka i warszawiacy: Helena Modrzejewska w zespole Teatrów Warszawskich

Helena Modrzejewska w roli Kamili, Dama Kameliowa

Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady
Krakowianka i warszawiacy: Helena Modrzejewska w zespole Teatrów Warszawskich

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
22.03.2018
czwartek
18:00
wstęp wolny
W końcu lat 60. XIX wieku Modrzejewska przyjechała do Warszawy, najpierw na gościnne występy, a potem po stały angaż. Gra krakowskiej gwiazdy, a także wzniecona wokół niej prasowa egzaltacja wywołały mieszane reakcje aktorów warszawskiej sceny. Tematem wykładu będą relacje między artystami scen rządowych w Warszawie a nieznaną i ambitną Galicjanką.
Postaramy się pokazać, do jakiego środowiska zawodowego trafiła Modrzejewska, z kim współpracowała, z kim rywalizowała, po kim objęła schedę i komu przekazała swoje role, wyjeżdżając do Ameryki. Dlaczego aktor-kronikarz Michał Chomiński uznał ją za "nieszczególną koleżankę"? Co myślała o Modrzejewskiej emerytowana gwiazda Leontyna Halpertowa? Będzie to okazja, by sprostować lub zniuansować opinie o nieufności warszawskich aktorów wobec Modrzejewskiej, a także by pokazać trwający przez cały wiek fenomen przenikania krakowskich "sił twórczych" na warszawską scenę.

Prowadzenie: dr hab. Dorota Jarząbek-Wasyl – pracuje w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią form dramatycznych i scenicznych w XIX i XX wieku. Interesuje ją zwłaszcza proces narodzin widowiska, etyka i praktyka działań aktora oraz obyczajowość teatralna. Autorka recenzji teatralnych, kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz książek: Słowo i głos, Za kulisami Narodziny przedstawienia w teatrze polskim XIX wieku. Fenomen rozmowy w dramacie w ujęciu teoretycznym i historycznym (2006). Ostatnio, wraz z Agnieszką Wanicką, przygotowała do druku dzieło Władysława Krogulskiego (W. Krogulski, Notatki starego aktora. Przewodnik po teatrze warszawskim XIX wieku, 2015)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję