Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kraków Stanisława Wyspiańskiego

Stanisław Wyspiański, Planty o świcie, 1894 r.

Kraków Stanisława Wyspiańskiego

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
09.07.2016
sobota
10:30 - 13:30
bilety
Życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego były nierozłącznie związane z Krakowem, miastem, gdzie artysta się urodził, tworzył i zmarł.
Kraków czasów Wyspiańskiego był miastem zaniedbanym, gdzie jednak co krok napotykano liczne zabytki, a jego mieszkańcy kultywowali pamięć o wielkiej przeszłości miasta. To krakowskie Planty stały się inspiracją do powstania najsłynniejszego pejzażu artysty "Planty o świcie". Dla krakowskiego kościoła Franciszkanów artysta projektował słynną polichromię i witraże, a w krakowskim Teatrze Miejskim odbyła się prapremiera jego najsłynniejszego dramatu "Wesele" w 1901 roku.

W czasie spaceru zobaczymy dzieła Wyspiańskiego znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego Krakowie - w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym, odwiedzimy dom przy ulicy Krupniczej 26, gdzie artysta się urodził, przejdziemy Plantami na ulicę Kanoniczą, gdzie Wyspiański jako chłopiec odwiedzał swojego ojca w pracowni, zobaczymy niedostępny na co dzień dziedziniec tego budynku, opowiemy o pracowni artysty przy placu Mariackim. Spacer zakończymy przy grobie artysty w Krypcie Zasłużonych przy kościele oo. Paulinów na Skałce.

Czas i miejsce rozpoczęcia spaceru:
sobota, godz. 10.30-13.30 Gmach Główny, al. 3 Maja 1

Prowadzenie: Katarzyna Szczygieł – polonistka, Dział Edukacji MNK


Wstęp 10 zł | Liczba miejsc – maks. 30 osób
Uwaga! Konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl
lub tel. 12 433 54 44 (czynne w godz. 9:00–15:00 w dni powszednie).
Słowa kluczowe: spacer, Stanisław Wyspiański