Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Spacery

Kraków Stanisława Wyspiańskiego

Stanisław Wyspiański, Planty o świcie, 1894 r.

Cykl: Spacery
Kraków Stanisława Wyspiańskiego

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
09.07.2016
sobota
10:30 - 13:30
bilety
Życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego były nierozłącznie związane z Krakowem, miastem, gdzie artysta się urodził, tworzył i zmarł.
Kraków czasów Wyspiańskiego był miastem zaniedbanym, gdzie jednak co krok napotykano liczne zabytki, a jego mieszkańcy kultywowali pamięć o wielkiej przeszłości miasta. To krakowskie Planty stały się inspiracją do powstania najsłynniejszego pejzażu artysty "Planty o świcie". Dla krakowskiego kościoła Franciszkanów artysta projektował słynną polichromię i witraże, a w krakowskim Teatrze Miejskim odbyła się prapremiera jego najsłynniejszego dramatu "Wesele" w 1901 roku.

W czasie spaceru zobaczymy dzieła Wyspiańskiego znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego Krakowie - w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym, odwiedzimy dom przy ulicy Krupniczej 26, gdzie artysta się urodził, przejdziemy Plantami na ulicę Kanoniczą, gdzie Wyspiański jako chłopiec odwiedzał swojego ojca w pracowni, zobaczymy niedostępny na co dzień dziedziniec tego budynku, opowiemy o pracowni artysty przy placu Mariackim. Spacer zakończymy przy grobie artysty w Krypcie Zasłużonych przy kościele oo. Paulinów na Skałce.

Czas i miejsce rozpoczęcia spaceru:
sobota, godz. 10.30-13.30 Gmach Główny, al. 3 Maja 1

Prowadzenie: Katarzyna Szczygieł – polonistka, Dział Edukacji MNK


Wstęp 10 zł | Liczba miejsc – maks. 30 osób
Uwaga! Konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl
lub tel. 12 433 54 44 (czynne w godz. 9:00–15:00 w dni powszednie).
Słowa kluczowe: spacer, Stanisław Wyspiański
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję