Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Kraków Stanisława Wyspiańskiego
Cykl: Spacery

Kraków Stanisława Wyspiańskiego

Stanisław Wyspiański, Planty o świcie, 1894 r.

Cykl: Spacery
Kraków Stanisława Wyspiańskiego

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
09.07.2016
sobota
10:30 - 13:30
bilety
Życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego były nierozłącznie związane z Krakowem, miastem, gdzie artysta się urodził, tworzył i zmarł.
Kraków czasów Wyspiańskiego był miastem zaniedbanym, gdzie jednak co krok napotykano liczne zabytki, a jego mieszkańcy kultywowali pamięć o wielkiej przeszłości miasta. To krakowskie Planty stały się inspiracją do powstania najsłynniejszego pejzażu artysty "Planty o świcie". Dla krakowskiego kościoła Franciszkanów artysta projektował słynną polichromię i witraże, a w krakowskim Teatrze Miejskim odbyła się prapremiera jego najsłynniejszego dramatu "Wesele" w 1901 roku.

W czasie spaceru zobaczymy dzieła Wyspiańskiego znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego Krakowie - w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym, odwiedzimy dom przy ulicy Krupniczej 26, gdzie artysta się urodził, przejdziemy Plantami na ulicę Kanoniczą, gdzie Wyspiański jako chłopiec odwiedzał swojego ojca w pracowni, zobaczymy niedostępny na co dzień dziedziniec tego budynku, opowiemy o pracowni artysty przy placu Mariackim. Spacer zakończymy przy grobie artysty w Krypcie Zasłużonych przy kościele oo. Paulinów na Skałce.

Czas i miejsce rozpoczęcia spaceru:
sobota, godz. 10.30-13.30 Gmach Główny, al. 3 Maja 1

Prowadzenie: Katarzyna Szczygieł – polonistka, Dział Edukacji MNK


Wstęp 10 zł | Liczba miejsc – maks. 30 osób
Uwaga! Konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl
lub tel. 12 433 54 44 (czynne w godz. 9:00–15:00 w dni powszednie).
Słowa kluczowe: spacer, Stanisław Wyspiański
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję