Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Kraków Jana Matejki. Śmierć to dopiero początek
Cykl: Spacery

Kraków Jana Matejki. Śmierć to dopiero początek

Cykl: Spacery
Kraków Jana Matejki. Śmierć to dopiero początek

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
18.08.2018
sobota
10:30 - 13:00
bilety
Był w ciągu roku jeden dzień, którego Jan Matejko się bał. Jeżeli mógł, tego właśnie dnia nie wychodził z domu. Dzień, który zatrzymywał rytm życia artysty. Dzień Wszystkich Świętych.
Śmierć zawsze wzbudzała u Matejki żywe emocje, a często otwierała nowy rozdział w jego życiu. Kiedy odszedł jego najlepszy przyjaciel – w chwili śmierci największy wróg – artysta nie znalazł w sobie na tyle empatii, by ostatecznie się z nim pogodzić. Nigdy też Matejko nie potrafił wybaczyć sobie przedwczesnej i tragicznej śmierci studenta, którego określał mianem "najwybitniejszego". Malarzowi przyszło w szczególny sposób uczcić śmierć jednego ze średniowiecznych królów Polski, ale także dogłębnie przeżyć tragiczne odejście córki. Na swoich obrazach wielokrotnie ukazywał śmierć i to najczęściej bardzo gwałtowną. Śmierć, pod wieloma postaciami, towarzyszyła Matejce przez całe życie i miała na niego niekwestionowany wpływ. Do momentu, gdy wypowiedział swoje ostatnie słowa, w 1893 roku, w dzień Wszystkich Świętych.

Proponujemy spacer po Krakowie śladami Jana Matejki z uwzględnieniem jego traum, konfliktów do grobowej deski, szukania winnych śmierci Ojczyzny, a także dowodów na to, że przesłanie Matejki nie umarło, a jego odejście to tylko początek kultu wielkiego malarza.

Prowadzenie: Łukasz Sarlej
Początek spaceru: Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
Udział 10 zł, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl, tel. 12 43 35 744 ( w dni powszednie w godz. 9:00-16:00)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję