Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Cenne monety z Syrii i Palestyny trafiły do MNK

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Cenne monety z Syrii i Palestyny trafiły do MNK

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
18.07.2016
poniedziałek
Kolekcja Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego wzbogaciła się o niezwykły, liczący prawie 13 tysięcy obiektów, zbiór monet z terenów Syrii i Palestyny, zabytków archeologicznych i pamiątek. Zebrano je podczas II wojny światowej oraz po wojnie przez żołnierzy II Korpusu PSZ generała Władysława Andersa oraz księdza Stefana Jabłonowskiego-Pietruszkę.
Od 1944 roku kolekcja znajdowała się w Jerozolimie, początkowo pod opieką księdza Jabłonowskiego-Pietruszki, duszpasterza i opiekuna Polaków przebywających na Bliskim Wschodzie. Przedmioty te prezentowane były w tzw. Muzeum Polskim, utworzonym przez księdza w 1955 roku w pomieszczeniach III i IV – "polskich" - Stacji Drogi Krzyżowej. Po śmierci księdza Jabłonowskiego-Pietruszki w 1973 roku kolekcją opiekowały się siostry z Nowego Domu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Jerozolimie. Po zwróceniu III-IV Stacji Drogi Krzyżowej kościołowi ormiańskiemu i tym samym zamknięciu muzeum zabytki zostały spakowane i zabrane, a następnie trafiły do Ambasady RP w Tel Awiwie.

Dzięki staraniom polskiej dyplomacji oraz osobistemu zaangażowaniu prof. Mariusza Mielczarka z PAN, po uzyskaniu zgody Israel Antiquities Authority, kolekcja została przywieziona do Polski i decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazana do Muzeum Narodowego w Krakowie.

14 lipca 2016 roku prof. dr hab. Piotr Gliński wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał dar Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Podczas wizyty ministra odbyła się też oficjalna prezentacja obrazu Jana Matejki  z 1858 r. "Portret Szymona Darowskiego" zakupionego dzięki dotacji z MKiDN. Muzeum Narodowe w Krakowie nabyło obraz, korzystając z prawa pierwokupu, podczas aukcji czerwcu 2016  w domu aukcyjnym Agra Art. Obraz wylicytowano za 300 tys. zł.

Sportretowany Szymon Darowski był krakowskim budowniczym i uczestnikiem powstań - krakowskiego w 1846 roku i styczniowego w roku 1863, zaprzyjaźnionym z rodziną Matejków. Jan Matejko malował Darowskiego, będąc uczniem Krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, w okresie poprzedzającym wyjazd na stypendium do Monachium. Portret, który artysta zabrał ze sobą w celu jego prezentacji w Akademii Monachijskiej, zyskał aprobatę dyrektora Akademii Wilhelma Kaulbacha.

Obraz można oglądać do końca 2016 roku  w Domu Jana Matejki (ul. Floriańskiej 41), gdzie jest prezentowany wraz z poddanym niedawno konserwacji "Portretem profesora doktora Karola Gilewskiego" namalowanym przez Matejkę w roku 1872. Dzieło to trafiło do Muzeum Narodowego w Krakowie w styczniu bieżącego roku.

Więcej o pokazie portretów Szymona Darowskiego i prof. Karola Gilewskiego w Domu Jana Matejki

Minister Gliński podczas wizyty w MNK zwiedził również wystawę "Maria Mater Misericiordiae".
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję