{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Cenne monety z Syrii i Palestyny trafiły do MNK

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Cenne monety z Syrii i Palestyny trafiły do MNK

18.07.2016
poniedziałek
Kolekcja Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego wzbogaciła się o niezwykły, liczący prawie 13 tysięcy obiektów, zbiór monet z terenów Syrii i Palestyny, zabytków archeologicznych i pamiątek. Zebrano je podczas II wojny światowej oraz po wojnie przez żołnierzy II Korpusu PSZ generała Władysława Andersa oraz księdza Stefana Jabłonowskiego-Pietruszkę.
Od 1944 roku kolekcja znajdowała się w Jerozolimie, początkowo pod opieką księdza Jabłonowskiego-Pietruszki, duszpasterza i opiekuna Polaków przebywających na Bliskim Wschodzie. Przedmioty te prezentowane były w tzw. Muzeum Polskim, utworzonym przez księdza w 1955 roku w pomieszczeniach III i IV – "polskich" - Stacji Drogi Krzyżowej. Po śmierci księdza Jabłonowskiego-Pietruszki w 1973 roku kolekcją opiekowały się siostry z Nowego Domu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Jerozolimie. Po zwróceniu III-IV Stacji Drogi Krzyżowej kościołowi ormiańskiemu i tym samym zamknięciu muzeum zabytki zostały spakowane i zabrane, a następnie trafiły do Ambasady RP w Tel Awiwie.

Dzięki staraniom polskiej dyplomacji oraz osobistemu zaangażowaniu prof. Mariusza Mielczarka z PAN, po uzyskaniu zgody Israel Antiquities Authority, kolekcja została przywieziona do Polski i decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazana do Muzeum Narodowego w Krakowie.

14 lipca 2016 roku prof. dr hab. Piotr Gliński wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał dar Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Podczas wizyty ministra odbyła się też oficjalna prezentacja obrazu Jana Matejki  z 1858 r. "Portret Szymona Darowskiego" zakupionego dzięki dotacji z MKiDN. Muzeum Narodowe w Krakowie nabyło obraz, korzystając z prawa pierwokupu, podczas aukcji czerwcu 2016  w domu aukcyjnym Agra Art. Obraz wylicytowano za 300 tys. zł.

Sportretowany Szymon Darowski był krakowskim budowniczym i uczestnikiem powstań - krakowskiego w 1846 roku i styczniowego w roku 1863, zaprzyjaźnionym z rodziną Matejków. Jan Matejko malował Darowskiego, będąc uczniem Krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, w okresie poprzedzającym wyjazd na stypendium do Monachium. Portret, który artysta zabrał ze sobą w celu jego prezentacji w Akademii Monachijskiej, zyskał aprobatę dyrektora Akademii Wilhelma Kaulbacha.

Obraz można oglądać do końca 2016 roku  w Domu Jana Matejki (ul. Floriańskiej 41), gdzie jest prezentowany wraz z poddanym niedawno konserwacji "Portretem profesora doktora Karola Gilewskiego" namalowanym przez Matejkę w roku 1872. Dzieło to trafiło do Muzeum Narodowego w Krakowie w styczniu bieżącego roku.

Więcej o pokazie portretów Szymona Darowskiego i prof. Karola Gilewskiego w Domu Jana Matejki

Minister Gliński podczas wizyty w MNK zwiedził również wystawę "Maria Mater Misericiordiae".