Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kolekcja biblioteczna książąt Czartoryskich

Kolekcja biblioteczna książąt Czartoryskich

MNK Biblioteka Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
16.01.2017
poniedziałek
18:00
wstęp wolny
Biblioteka Książąt Czartoryskich jest jedną z najstarszych polskich bibliotek rodowych. Umowny początek tej kolekcji wyznacza rok 1770, kiedy spisano pierwszy katalog druków i rękopisów.
W 1783 roku zbiory przewieziono z Warszawy do Puław, które od 1801 r. za sprawą księżnej Izabeli Czartoryskiej stały się kolebką polskiego muzealnictwa. Upadek powstania listopadowego zapoczątkował nowy etap w historii zbiorów bibliotecznych i spowodował ich przemieszczanie. Dzięki staraniom księcia Adama Jerzego Czartoryskiego zbiory biblioteczne zdołano przewieźć do Paryża. Stąd po latach trafiły do Krakowa, gdzie w 1876 roku książę Władysław otworzył Muzeum Książąt Czartoryskich. Od tego czasu losy kolekcji bibliotecznej są nierozłącznie związane z Krakowem.

Prowadzenie: dr Paweł Wierzbicki - kustosz i kierownik Biblioteki Książąt Czartoryskich MNK

"Kolekcja Czartoryskich - zbiory i ludzie" to cykl wykładów dotyczących dziejów kolekcji książęcej, jej założycieli oraz osób opiekujących się zbiorami.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję