Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kierunki i mody, praktyka ramiarska w XIX wieku

Kierunki i mody, praktyka ramiarska w XIX wieku

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
28.03.2019
czwartek
18:00

Kierunki i mody, praktyka ramiarska w XIX wieku

W każdej epoce ramy do obrazów, luster związane są ze stylem panującym w sztuce, a szczególnie w architekturze. Zewnętrzna forma obramień ewaluuje stale. Jest odbiciem zamożności, gustu, potrzeb estetycznych zamawiających i panującej mody.
Dziewiętnasty wiek jest szczególny. Z jednej strony industrializacja, która masową produkcją obniżyła ceny i poziom rzemiosła. Z drugiej strony rodzą się ruchy artystyczne przeciwstawiające się takiej tendencji. Artyści projektują sami oprawy, czerpiąc motywy ze wszystkich epok i z nowych prądów w sztuce. Sprzyjał rozwój kolejnictwa, który ułatwił transport i handel.

Wykład poprowadzi Anna Grochowska-Angelus - Starszy konserwator Pracownia Konserwacji Malarstwa Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie.

Słowa kluczowe: Czwartki u Matejków, Moda
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję