Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kierunki i mody, praktyka ramiarska w XIX wieku

Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady
Kierunki i mody, praktyka ramiarska w XIX wieku

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
28.03.2019
czwartek
18:00

Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady
Kierunki i mody, praktyka ramiarska w XIX wieku

W każdej epoce ramy do obrazów, luster związane są ze stylem panującym w sztuce, a szczególnie w architekturze. Zewnętrzna forma obramień ewaluuje stale. Jest odbiciem zamożności, gustu, potrzeb estetycznych zamawiających i panującej mody.
Dziewiętnasty wiek jest szczególny. Z jednej strony industrializacja, która masową produkcją obniżyła ceny i poziom rzemiosła. Z drugiej strony rodzą się ruchy artystyczne przeciwstawiające się takiej tendencji. Artyści projektują sami oprawy, czerpiąc motywy ze wszystkich epok i z nowych prądów w sztuce. Sprzyjał rozwój kolejnictwa, który ułatwił transport i handel.

Wykład poprowadzi Anna Grochowska-Angelus - Starszy konserwator Pracownia Konserwacji Malarstwa Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie.

Słowa kluczowe: Czwartki u Matejków, Moda
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję