Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Koncerty w MNK

Karol z Atmy Wartość tradycji i wyzwania współczesności w 140. rocznicę urodzin kompozytora

Cykl: Koncerty w MNK
Karol z Atmy Wartość tradycji i wyzwania współczesności w 140. rocznicę urodzin kompozytora

MNK Szymanowski

ul. Kasprusie 19, 34-500 Zakopane
07.07.2022
czwartek
18:00
wstęp wolny
RECITAL
Tradycja i współczesność

 

 

 

 

 

 

 

Aleksandra Hortensja Dąbek – fortepian

 

7 lipca (czwartek) 2022

godz. 18:00

Aleksandra Hortensja DĄBEK urodziła się 1 października 1996 roku w Krakowie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej oraz w klasie fortepianu historycznego dr Katarzyny Drogosz. Doktorantka Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Kluczową rolę w jej edukacji artystycznej odegrała pani Olga Łazarska, pod której kierunkiem ukończyła PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.

 

Młoda pianistka jest laureatką licznych konkursów muzycznych, m.in.: Chopinowskie Interpretacje Młodych (2019, II Nagroda), VII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Budapeszcie (2016, III Nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Debut” w Nowym Jorku (2016, II Nagroda), XXI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2013, I Nagroda oraz nagrody specjalna za najlepsze wykonanie mazurka Chopina i Preludium Karola Szymanowskiego),

 

X Śląskiego Konkursu Pianistycznego w Zabrzu (2011, I Nagroda), VI Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” (2010, I Nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie w Estonii, (2010, III Nagroda i nagroda specjalna – koncert w Singapurze).

 

Osiągnięcia konkursowe Aleksandry Dąbek zaowocowały zaproszeniami do udziału w koncertach nie tylko w Polsce, ale także w Hiszpanii, Singapurze, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Estonii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz na Węgrzech. W 2019 roku Aleksandra Dąbek zagrała recital w ramach festiwalu „Wawel o zmierzchu” oraz wykonała dwa recitale w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. W 2018 roku pianistka wystąpiła na festiwalu „Chopin au Jardin” w Paryżu oraz  kolejny raz w Muzeum Fryderyka Chopina w ramach cyklu „Młode Talenty”, organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, tym razem grając na instrumencie historycznym. W 2016 roku zadebiutowała w Carnegie Hall oraz w wiedeńskiej sali Ehrbar Saal. Występowała z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz zagrała serię koncertów z towarzyszeniem Emirates Youth Symphony Orchestra w Dubaju. W 2018 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Chopin. Schumann”.

 

Aleksandra Dąbek jest laureatką Stypendium Fundacji Yamaha. W  latach 2010-2015 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Wielokrotnie otrzymała Stypendium Fundacji Sapere Auso oraz Stypendium Burmistrza Gminy Trzebinia. Artystka reprezentowała Polskę podczas 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku.

 

 

 

 

 

 

Aleksandra Hortensja Dąbek – fortepian

 

PROGRAM RECITALU

 

Anna Zawadzka-Gołosz (* 1955)

„I rozmawiają ze sobą struny cztery”

Karol Szymanowski (1882-1937)

Mazurek op. 62 nr 1

Fryderyk Chopin (1810-1849)

24 Preludia op. 28

I              Preludium C-dur

II             Preludium a-moll

III            Preludium G-dur

IV            Preludium e-moll

V             Preludium D-dur

VI            Preludium h-moll

VII          Preludium A-dur

VIII         Preludium fis-moll

IX            Preludium E-dur

X             Preludium cis-moll

XI            Preludium H-dur

XII           Preludium gis-moll

XIII          Preludium Fis-dur

XIV         Preludium es-moll

XV          Preludium Des-dur («Deszczowe»)

XVI         Preludium b-moll

XVII        Preludium As-dur

XVIII       Preludium f-moll

XIX          Preludium Es-dur

XX           Preludium c-moll

XXI          Preludium B-dur

XXII         Preludium g-moll

XXIII       Preludium F-dur

XXIV       Preludium d-moll

 

Słowo o muzyce:

dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie

Kurator do spraw programowych „Atmy”

Słowa kluczowe: koncert, Atma