{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Jubileusz Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy

Jubileusz Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy

18.01.2008
piątek

Jubileusz Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy

28 stycznia 2008 roku, w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, przy al. 3 Maja 1, o godzinie 1500, odbyła się uroczysta sesja naukowa, mająca na celu uświetnić jubileusz Stowarzyszenia i 50-lecie współpracy z największym polskim muzeum.

"Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy obchodziło w roku 2008 pięćdziesięciolecie działalności przy Muzeum Narodowym w Krakowie. Założone przez prof. Zbigniewa Bocheńskiego w roku 1958, jako „Koło Miłośników Dawnej Broni i Barwy”, kontynuowało tradycje przedwojennego „Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Wojska”, gromadzącego najwybitniejszych znawców i badaczy dawnej broni i barwy. Dziś Stowarzyszenie liczy sobie ponad 300 członków, zgromadzonych wokół 9 oddziałów w całej Polsce. Dorobek Stowarzyszenia i jego członków jest imponujący: 12 tomów „Studiów do Dziejów Dawnego Uzbrojenia i Ubioru Wojskowego”, kilkadziesiąt zeszytów periodyków naukowych: „Arsenał” i „Dawna Broń i Barwa”, kilkadziesiąt wystaw oraz kilkaset wykładów i spotkań o charakterze naukowym na terenie całej Polski to tylko kropla w morzu działalności wydawniczej, wystawienniczej i kolekcjonerskiej członków Stowarzyszenia. Na przestrzeni ostatnich 50 lat, Stowarzyszeniem kierowali wybitni znawcy i miłośnicy tematu: prof. Zdzisław Żygulski jun., prof. Janusz Bogdanowski, a obecnie prof. Aleksander Guterch.

Program sesji:

Otwarcie sesji
Leszek Zachuta (Prezes Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy), 

Zagadka Szczerbca
prof. dr hab. Zdzisław Żygulski jun. (Muzeum Narodowe w Krakowie – Muzeum Książąt Czartoryskich)  

„Wawelczycy” członkowie-założyciele Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy
erzy Petrus (Wicedyrektor ds. Muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu)

Nowe spojrzenie na Somosierrę
Eugeniusz Piotr Nowak (Dział Militariów Muzeum Narodowego w Krakowie)

Podstawowe techniki zdobienia tsub japońskich i ich terminologia
Michał Dziewulski (Dział Militariów Muzeum Narodowego w Krakowie)