Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Imieniny Józefa Mehoffera

Imieniny Józefa Mehoffera

Wnętrze Domu Józefa Mehoffera, fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Imieniny Józefa Mehoffera

W pierwszy weekend wiosny zapraszamy na "Imieniny Józefa Mehoffera" do muzeum biograficznego tego artysty przy ul. Krupniczej  26.
PROGRAM:

21 marca 2015 r. (sobota)
  • godz. 10.00 - 13.00

Warsztaty dla dzieci i rodzin - Obraz + kolor + światło = witraż
Ze wszystkich rodzajów obrazów to witraż najbardziej potrzebuje światła. Światło z kolei uwielbia kolor – to w nim może mienić się i migotać całą paletą barw. Doskonale wiedział o tym Józef Mehoffer, malarz, który zaprojektował wiele pięknych witraży. Jeden z nich "Wiara-Nadzieja-Miłość" stanie się inspiracją do przygotowania własnych barwnych dekoracji okien. Do zabawy kolorem i pierwszym wiosennym światłem zapraszamy do Domu Józefa Mehoffera. Warsztaty w cenie 5 zł, ilość miejsc ograniczona, rezerwacje przyjmowane są pod adresem: jguminska@mnk.pl.

Prowadzenie: Anna Malik - rzeźbiarka, absolwentka krakowskiej ASP, zajmowała się ceramiką malowała na szkle, desce i płótnie, projektowała witraże. Ma w swoim dorobku szereg wystaw, a także znaczących realizacji projektów artystycznych. Prowadzi warsztaty dla dzieci i od lat współtworzy przedstawienie tradycyjnych jasełek krakowskich.

  • godz. 13.00 – zwiedzanie z przewodnikiem MNK, w cenie biletu wstępu
  • godz. 14.00 – zwiedzanie z przewodnikiem MNK, w cenie biletu wstępu
  • godz. 15.00 – zwiedzanie z przewodnikiem MNK, w cenie biletu wstępu
  • godz. 18.00 – koncert (wstęp wolny): Barbara Borowicz – klarnet, Alicja Oktabska – fortepian. W programie: Chopin, Chyrzyński, Poulenc, Runchak, Vidor, Wagner.

22 marca 2015 (niedziela) - wstęp wolny na wszystkie wydarzenia
  • godz. 10.00 – zwiedzanie z przewodnikiem MNK
  • godz. 11.00 – zwiedzanie z przewodnikiem MNK
  • godz.12.00 - wykład Anny Zeńczak pt. "U bram raju. Witraże projektu Józefa Mehoffera z roku 1901 do kaplicy Grauerów w Opawie in situ i w krakowskim domu artysty".
  • godz. 14.00 – zwiedzanie z przewodnikiem MNK
  • godz. 15.00 – zwiedzanie z przewodnikiem MNK

W dniach 21 i 22 marca dla gości Muzeum 10 proc. rabatu w kawiarni MehoCafe.

Muzeum Narodowe w Krakowie zwróciło się w roku 2014 do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o dofinansowanie w ramach programu MKiDN 2015 "Kolekcje – priorytet 4 - kolekcje muzealne" zakupu witraża Józefa Mehoffera "Wiara-Nadzieja-Miłość", zdeponowanego przez prywatnego właściciela w MNK i wystawianego w Domu Józefa Mehoffera. Wniosek zyskał akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kompozycja witrażowa "Wiara-Nadzieja-Miłość", arcydzieło sztuki dekoracyjnej Józefa Mehoffera, stanie się zatem w 2015 własnością Muzeum.

Jest ona repliką, drugim egzemplarzem, witraża do kaplicy grobowej Grauerów w Opawie na Morawach (Czechy), zrealizowanego według projektu Józefa Mehoffera w 1901. Na zamówienie artysty wykonała ją warszawska firma witrażownicza Franciszka Białkowskiego i Władysława Skibińskiego. Od roku 1905, wraz z repliką innego z witraży opawskich – Caritas, stanowiła stały element wystroju kolejnych mieszkań Mehofferów.

Józef Mehoffer w roku 1901 zaprojektował do grobowej, neogotyckiej kaplicy rodziny Grauerów sześć witraży. Tworzą one ideową i stylistyczną całość, geneza zaś ich programu ikonograficznego związana jest ze śmiercią żony kupca Ignacego Grauera - Reginy. Fakt ten został przywołany w kompozycji "Wiara-Nadzieja-Miłość", w wyobrażeniu leżącej na marach kobiety, jakby skamieniałej, upodobnionej do nagrobnej rzeźby. Centralnym wątkiem tematycznym zespołu witraży opawskich jest idea nieśmiertelności duszy, która splata się z ideą miłosierdzia – miłości Boga i miłości bliźniego. W kompozycji "Wiara-Nadzieja-Miłość", sięgając do dawnych ikonograficznych wzorów sztuki chrześcijańskiej, Józef Mehoffer wyobraził przejście duszy ludzkiej do wieczności - symbolizuje ją nagie, uskrzydlone dziecko, które znad ciała zmarłej kieruje się ku postaciom trzech teologicznych cnót, stojących u bram raju. Właściwa dziełu dekoracyjność, dążenie do stylizacji są znamienne dla "Sztuki ok. 1900".

Aktualnie w oknach kaplicy Grauerów znajdują się kopie witraży Mehoffera, oryginały zaś (z wyjątkiem jednego egzemplarza), przeniesiono do Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie.

Oprac. tekstu: Beata Studziżba-Kubalska


MKiDN

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję