Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Ikonografia monet kuszańskich

Imitacja złotej monety Wasudewy I, ok. 227-260 r. n. e.

Ikonografia monet kuszańskich

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
19.05.2015
wtorek
18:00
wstęp wolny
Podczas wykładu omówiona zostanie ikonografia monet kuszańskich w kontekście tradycji menniczej regionu oraz naszej wiedzy na temat kuszańskiej religii.
W okresie swojego największego rozkwitu (II i III w. n.e.) Imperium Kuszanów zajmowało tereny współczesnego Uzbekistanu, Pakistanu, Tadżykistanu, Afganistanu i północnych Indii. Pomimo, iż w okresie tym dorównywało potęgą Partii, Chinom i Rzymowi, nasza wiedza na temat jego historii, kultury i religii jest wciąż bardzo ograniczona.

Panowanie dynastii Kuszanów charakteryzowało się dużą tolerancją religijną, jednak kuszańscy władcy czcili swój własny panteon bóstw, który dzisiaj możemy studiować dzięki przedstawieniom na rewersach pięknych kuszańskich monet. Mennictwo Kuszanów rozwinęło się w ramach tradycji menniczej Azji Środkowej, wywodzącej się bezpośrednio od hellenistycznych władców i kontynuowanej przez Scytów i Partów. Bogowie pojawiający się w kuszańskim mennictwie wywodzą się głównie z tradycji irańskiej i baktryjskiej a wizerunki na rewersach monet w większości są ich pierwszymi lub nawet jedynymi antropomorficznymi przedstawieniami. Kuszanowie jako spadkobiercy tradycji, w ramach której oczekiwano przedstawienia bóstwa na monecie, musieli stworzyć ikonografię dla swych bogów, których wcześniej nie przedstawiano w sztuce.

Prowadzenie: Emilia Smagur -  doktorantka w Instytucie Archeologii UJ, specjalista w zakresie mennictwa starożytnego Wschodu i Azji Środkowej.

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję