Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Grupa Krakowska: Szymon Piasecki

Grupa Krakowska: Szymon Piasecki

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
11.01.2015
niedziela
11:00
wstęp wolny
Spotkanie w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku z kustoszem MNK Anną Budzałek. Zatrzymamy się przy obrazie "Martwa natura" autorstwa Szymona Piaseckiego.
Szymon Piasecki (1910 – zm. Podczas II wojny światowej [1942 – 1945])
Martwa natura, przed 1937
Gwasz, papier; 44 x 55
Depozyt Żydowskiego Instytutu Historycznego

Artysta tak pisał w liście do Saszy Blondera "[...] Jestem zdania, że zadaniem przyszłego malarstwa jest jak najpełniejsze wykorzystanie kubizmu. Dzisiejsi naśladowcy kubizmu nie rozumieją kubizmu. Nigdy czysta forma i kolor nie były celami w sobie, jak nam niektórzy chcą wmówić. Jak ja sobie wyobrażam malarstwo? (...) Ja myślę o połączeniu kubizmu, częściowo futuryzmu (rytm, dynamika) z symbolizmem van Gogha. Nie bójmy się symbolizmu i w ogóle literatury" (list Szymona Piaseckiego do Saszy Blondera, lata 30 w Grupa Krakowska (dokumenty i materiały cz. X , 1993, s.15).

Martwa natura wpisuje się swym charakterem w fascynacje artystycznymi tendencjami jakie pojawiają się w początkach XX wieku, a tym samym stanowi definicję poglądów Piaseckiego na sztukę przywołanych w wyżej cytowanym fragmencie listu. Niemniej jednak, wyraźnie widać własną drogę w pojmowaniu, a tym samym interpretowaniu nowych założeń artystycznych. Płaska, utrzymana w stonowanej kolorystyce, pozbawionej wyraźnych akcentów barwnych praca, zwraca uwagę na wszechobecną linię płynną. Obiega wszystkie elementy rozłożone na stole, składające się na kompozycję. Część z nich wydaje się wręcz jakby się z niej się wylewały. Zamknięty w tej linii kolor przedstawionych przedmiotów zlewa się niemal z tłem.

ZOBACZ POZOSTAŁE SPOTKANIA Z KUSTOSZEM

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję