Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w MNK

XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w MNK

XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w MNK

Muzeum Narodowe w Krakowie

11.01.2015
niedziela

Przeczytaj na blogu

Wielke serce przed Gmachem Głównym, antyterroryści, elfy i psy husky w Sukiennicach

Wielke serce przed Gmachem Głównym, antyterroryści, elfy i psy husky w Sukiennicach

11 stycznia 2015 r. w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach pracował krakowski Sztab WOŚP. W naszym sztabie pracowało blisko 100 "sztabowców", a rozliczyło się ok. 600 wolontariuszy.

Do północy sztab zebrał ponad 345 tys. zł. W całym Krakowie tego dnia zebrano ponad 900 tys.!

Tego dnia oddział Muzeum pełnił nie tylko funkcję galerii, ale również studia telewizyjnego przygotowującego relacje z tarasu Sukiennic, charakteryzatorni i zaplecza dla artystów grających na Rynku.

We wszystkich oddziałach MNK była prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz Orkiestry. Wstęp do galerii stałych Muzeum tego dnia był bezpłatny – jak w każdą niedzielę. O godz. 13.00 przed Gmachem Głównym Muzeum przy al. 3 Maja 1 zaprosiliśmy gości do wspólnego zdjęcia "W sercu Muzeum". 

fot. Mirosław Żak, Pracownia Fotograficzna MNK


Muzeum jak co roku zaprosiło wszystkich kwestujących wolontariuszy Orkiestry na napoje i ciasteczka do naszych oddziałów.

Frekwencja w Muzeum tradycyjnie dopisała. Z atrakcji tego dnia skorzystało ponad 5 tysięcy osób. Najwięcej odwiedziło Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz wystawę Olgi Boznańskiej w Gmachu Głównym.


Aukcje Muzeum Narodowego w Krakowie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nadal trwają – zapraszamy do licytacji:

 • Noc ze smokiem
  Nagrodą będzie wieczór na wystawie "W przestrzeni smoka. Sztuka chińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie od 19.02 do 5.07.2015. Zwycięzca aukcji będzie mógł w dowolny wieczór w trakcie trwania wystawy
  z przyjaciółmi lub rodziną być naszym jedynym gościem. Muzeum przygotuje specjalne pamiątki z wystawy dla wszystkich gości.

 • Orientalna przygoda w Muzeum
  Dürer, Memling, Tycjan, Tintoretto, Veronese. Dzieła tych wspaniałych sławnych artystów będzie można oglądać w Krakowie za sprawą niezwykłej wystawy "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu" (25.06 – 27.09.2015). Przedmiotem licytacji będzie podwójne zaproszenie na wernisaż oraz uroczystą kolację po wernisażu.

 • Dzień w roli dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie
  Zwycięzca aukcji będzie mógł w uzgodnionym terminie (do końca 2015 roku) wprowadzić się do gabinetu Pani Dyrektor, spotkać z Kolegium Dyrekcyjnym i poznać plany Muzeum, odwiedzić wybrane Oddziały MNK, zaprosić gości na spotkanie do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Otrzyma również certyfikat i wyjątkowe prezenty od Muzeum Narodowego w Krakowie.

 • Wyjątkowy dzień w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej)
  Zwycięzca aukcji będzie mógł w dowolny poniedziałek 2015 roku z przyjaciółmi lub rodziną być naszym jedynym gościem. Specjalny przewodnik oprowadzi uczestników po Gabinecie Numizmatycznym. Kolekcjonerzy będą mogli uzyskać porady na temat swojej kolekcji.

 • Koncert solisty lub zespołu kameralnego w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atmaw Zakopanem
  Zapraszamy muzyków, którym Muzeum proponuje organizację indywidualnego koncertu
  w wyjątkowym miejscu, gdzie mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Zapewniamy organizację koncertu (salę, obsługę, strojenie fortepianu, wydruk programu, promocję koncertu). Zwycięzca aukcji w uzgodnionym terminie (do 30 listopada 2015) będzie miał możliwość koncertowania w muzeum biograficznym Karola Szymanowskiego.

PROGRAM WYDARZEŃ FINAŁU WOŚP W MNK:

Gmach Główny, al. 3 Maja 1,10.00–16.00
Galeria "Broń i Barwa w Polsce" poświęcona jest uzbrojeniu od wczesnego średniowiecza do II wojny światowej.

Galeria Rzemiosła Artystycznego (kolekcja tkanin, złotnictwa, szkła, ceramiki, mebli, instrumentów muzycznych oraz judaików)

 • Dźwiękowy Mikroskop – interaktywna instalacja dźwiękowa

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku (jedna z największych prezentacji rodzimej sztuki od ubiegłego stulecia aż po czasy współczesne, od prac Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego po prace Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora czy najmłodszego pokolenia artystów – Katarzyny Kozyry i Alicji Żebrowskiej) – o godz. 11.00 spotkanie z kustoszem MNK Anną Budzałek przy obrazie "Martwa natura" autorstwa Szymona Piaseckiego.


Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, 10.00–21.00
Galeria jest jednym z najsłynniejszych zbiorów muzealnych w Polsce i jedną z największych stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. W Galerii znajdują się dzieła najwybitniejszych polskich malarzy, m.in. Michałowskiego, Grottgera, Matejki, Siemiradzkiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Chełmońskiego.

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, 10.00–16.00
Muzeum od ponad 100 lat gromadzi zabytki związane z pracą artystyczną i pedagogiczną oraz pasją kolekcjonerską Jana Matejki, prezentując obiekty związane z kulturą Polski, Europy oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W Domu Jana Matejki popularyzuje się nieznane aspekty życia i twórczości artysty, jego bogate zbiory rzemiosła, tkanin i militariów.


Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12, 10.00–16.00
W ramach ekspozycji można zobaczyć ponad 2500 najcenniejszych monet, medali i banknotów
z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego, a jej uzupełnieniem są wystawy prezentujące bezcenne starodruki i mapy z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Posesję okalają dziedzińce i ogrody. W ogrodowym lapidarium złożone zostały kamienne fragmenty architektoniczne kościołów i kamienic krakowskich.


Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9, 10.00–16.00
W Kamienicy Szołayskich prezentowana jest wystawa Szuflada Szymborskiej. Ekspozycja wprowadza widza w prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji noblistki.


Muzeum Książąt Czartoryskich, "Arsenał" – Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8, 10.00–16.00
Prezentacja zabytków sztuki starożytnej: egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej – m.in. egipskich sarkofagów z mumiami, zbioru fragmentów papirusów z tekstami Księgi umarłych, greckich waz czarnofigurowych i czerwonofigurowych, rzymskich posągów i sarkofagów.


Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, 10.00–16.00
Wnętrza Domu Józefa Mehoffera odtwarzają dawny wystrój i klimat siedziby artysty. Wypełniają je w znacznej mierze te same co niegdyś zabytkowe meble, żyrandole, makaty, zegary oraz dzieła sztuki, w tym liczne prace artysty: witraże, obrazy olejne, projekty, rysunki etc. Budynek otacza piękny ogród odnowiony wg projektu Józefa Mehoffera.


Ośrodek Kultury Europejskiej - EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6, 10.00 –16.00
Prezentacja malarstwa i rzeźby europejskiej od XII do XX wieku – m.in. obrazy Paola Veneziano, Lorenza Lotto, Jana van Goyena, Nicolasa Maesa, Bernarda Strozziego, Alessandra Magnasco, François-Xaviera Fabre’a, Maurice’a de Vlamincka oraz rzeźby Bertela Thorvaldsena, Antonio Canovy i Gustava Vigelanda.

 • Gra miejska: Na tropie Cancerosa (start: Rynek Główny – godzina 11.00) – edukacyjno-przygodowa gra, której celem będzie wytropienie agenta Cancerosa i jego pomocników. Podążając tropem Cancerosa, uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w rolę detektywów i odszukać przebiegłego wroga i jego agentów.
  UWAGA: konieczne zapisy! Więcej informacji >>


Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, 10.00 –16.00
W podziemiach mieści się kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej Kraków na wyciągnięcie ręki: kilkaset zabytkowych kopii najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z krakowskiej katedry i kościoła Mariackiego. Pozostałe galerie są nieczynne z przyczyn konserwatorskich.


Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, ul. Kasprusie 19, 10.00 –17.00
Muzeum biograficzne prezentuje życie i twórczość kompozytora, ukazuje jego kontakty z Zakopanem i folklorem Podhala, gromadzi zachowane po nim rzeczy osobiste (m.in. portrety autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza).

 • 12.00, 14.00 – zwiedzanie z przewodnikiem

Przeczytaj na blogu

Wielke serce przed Gmachem Głównym, antyterroryści, elfy i psy husky w Sukiennicach

Wielke serce przed Gmachem Głównym, antyterroryści, elfy i psy husky w Sukiennicach

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję