Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Grupa Krakowska: Jerzy Tchórzewski

fot. Jacek Świderski - Pracownia Fotograficzna MNK

Grupa Krakowska: Jerzy Tchórzewski

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
15.03.2015
niedziela
11:00
wstęp wolny

Katalog zbiorów MNK

Spotkanie w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku z kustoszem MNK Anną Budzałek. Zatrzymamy się przy obrazie "Misterium V" pędzla Jerzego Tchórzewskiego.Jerzy Tchórzewski, Misterium V, ok. 1965Studiował w latach 1946-1951 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Zbigniewa Pronaszki i Zygmunta Radnickiego (dyplom w 1951). Brał udział m.in. w I, II, III Wystawie Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948, 1957, 1959) i Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale w 1955. Był członkiem Klubu Artystów, współzałożycielem i członkiem od 1957 II Grupy Krakowskiej oraz międzynarodowej grupy "Phases". W latach osiemdziesiątych uczestniczył w Ruchu Kultury Niezależnej. Uhonorowany został m.in. nagrodą Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarność" w 1985, Nagrodą im. Jana Cybisa w 1986, Nagrodą im. Herdera w Monachium w 1993. Był profesorem warszawskiej ASP. Malarz, rysownik, grafik reprezentujący surrealistyczny nurt w Grupie Krakowskiej.


Jerzy Tchórzewski ukochał życie. Przyglądając się mu, czerpiąc z niego jak najwięcej, artysta pokazywał je w swej twórczości w sposób niejednoznaczny, często wręcz przerażający i mroczny. Czerpał przy tym z bogatej palety możliwości jaką daje surrealizm, który poprzez swoją niejednoznaczną wymowę i sposób konstruowania artystycznej wizji, pozwalał artyście na przemierzanie dotychczas przez siebie nie odkrytych pokładów ludzkiej jaźni. Tchórzewski zafascynowany takim sposobem obrazowania swoich przeżyć i ich odczuwania, ukonstytuował swoją przynależność duchową do surrealistów współpracując od 1959 roku z międzynarodowym ruchem PHASES, grupującym artystów o tej artystycznej proweniencji. Ten sposób postrzegania rzeczywistości był mu bliski i pozostał mu wierny przez całe życie, bez względu na podejmowaną tematykę i przewijający się w tej twórczości "romans" ze sztuką abstrakcyjną.


Około 1963 roku rozpoczyna się najdojrzalszy, najbardziej charakterystyczny etap dla twórczości artysty. W jego pracach pojawiają się "twory" o demonicznym charakterze, to jakby jakieś resztki, cienie człowieczeństwa, wypełniają one wyobraźnie malarza i to malarstwo nadając mu trudny do rozszyfrowania kod.


W obrazie surrealistyczna, przerażająca postać zajmuje swoim kształtem niemal całe pole obrazowe, unosząca swe ramiona - skrzydła ku górze, jawi się tu jak złowrogi demon. Wynurza się z abstrakcyjnego tła, staje się złowieszczym znakiem niepokoju czy wręcz przerażenia. Artysta być może wprowadza nas w świat swoich lęków, wydobywa na powierzchnie swoje demony. Przenosi do surrealistycznych wizji, w których odnajduje formę dla ich wyrażenia. Fantastycznie dobrane kolory, utrzymane w ciepłej palecie, prowokują wręcz do określenia jej piekielną z wszechogarniającą czerwienią na czele.

Katalog zbiorów MNK

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję