Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady

Franciszek Wyspiański. Szkic portretu

Dwudziestu młodych przyjaciół, odbitka Józefa Sebalda (po 1893) z fotografii Walerego Rzewuskiego, wykonanej 27 stycznia 1865, MNK, Dom Jana Matejki Na zdjęciu po prawej stronie, w górnym szeregu – Franciszek Wyspiański.

Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady
Franciszek Wyspiański. Szkic portretu

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
05.12.2017
wtorek
18:00
wstęp wolny
Wykład towarzyszący wystawie prezentowanej w Domu Józefa Mehoffera, poświęconej rzeźbiarzowi Franciszkowi Wyspiańskiemu (1836–1901), ojcu Stanisława Wyspiańskiego (1869–1907).
Pamięć o nim zatarła się, choć był przecież w latach 60. i 70. XIX wieku jednym z bardziej znanych i cenionych krakowskich artystów. Wywierał też niewątpliwie znaczący wpływ na kształtującą się twórczą osobowość syna.

Z Krakowem związany był nierozłącznie – w młodości należał do grupy krakowskich przedburzowców, studiował w krakowskiej Szkole Rysunku i Malarstwa przy Instytucie Technicznym, wykonał wiele rzeźb dla krakowskich kościołów i instytucji. Jego biografia splata się też z historią domu przy ulicy Krupniczej 26, gdzie mieszkał w latach 1866–1873 i gdzie przyszedł na świat jego syn Stanisław.

Prowadzenie: Beata Studziżba-Kubalska – historyk sztuki, kustosz MNK, Dom Józefa Mehoffera. Autorka publikacji i wystaw z zakresu sztuki polskiej XIX i XIX/XX wieku.

Zobacz także:

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję