Filmowe ogrody
Ogród stwarza niezwykłe możliwości dla artystycznej wizji. Jego istotą jest nietrwałość. Wygląd ogrodu, z racji sezonowej zmienności, nigdy nie jest i nie może być jednoznacznie określony. W swych transformacjach i przeobrażeniach, ogród bezsprzecznie trwa. Jednocześnie, idea ogrodu łączy dwa przeciwstawne działania twórcze: konieczność i determinizm przyrody oraz kreacjonizm i wolność ludzkich wyborów. To wszystko stanowi o jego niezwykłej potencjalności. Rzeczywisty realny ogród stać się może uduchowionym, magicznym miejscem, bogatym w ukryte znaczenia i symbole, pozwalającym na zbudowanie filmowego obrazu przemiany.
- 24 czerwca 2017, sobota, godzina 21.00
Film jest jedną z wielu adaptacji dziewiętnastowiecznej powieści, o której polski tłumacz Maciej Słomczyński napisał, że "jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych". Filmowa bohaterka jest znacznie starsza od pierwowzoru i przyczyną jej wyprawy jest nie tylko ciekawość, ale przede wszystkim chęć ucieczki od konieczności odpowiedzi na oświadczyny śmiertelnie nudnego i przeciętnego lorda. Podąża śladem Białego Królika i wpada do dziury, która przenosi ją do magicznego Podziemia. Wraz z bohaterką z ulgą zostawiamy za sobą ogrody poprawnych reakcji i zawsze oczekiwanych odpowiedzi, by zanurzyć się w wykreowanym przez reżysera fantasmagorycznym świecie mrocznych i tajemnych ogrodów, pełnym fantazyjnych roślin i stworów – w świecie rządów Krwawego Czerepu.
Film nagrodzony Oskarem w 2011 roku za najlepszą scenografię i kostiumy.
Oprac. Anna Studnicka
Minione seanse:
- 3 czerwca 2017, sobota, godzina 20.30
"Tajemniczy ogród" - film oparty na dziele brytyjskiej powieściopisarki. To opowieść o historii dziesięcioletniej dziewczynki, która po śmierci obojga rodziców trafia z Indii na angielskie wrzosowiska, do posiadłości wuja, zrozpaczonego i załamanego śmiercią żony. W zamkniętym, zaniedbanym ogrodzie, osamotniona, zamknięta w sobie, zblokowana psychicznie dziewczynka odnajduje swe miejsce. Budząc uśpiony ogród do życia, odradza zarazem siebie. Ogród i ona podlegają wspólnej przemianie – z kokonu szarzyzny uschniętych krzewów i chwastów wykluwa się wielobarwny świat kwiatów, z kokonu rozkapryszonego, zaniedbanego dziecka wyłania się normalna, szczęśliwa dziewczynka. Świat rozbudzonej przyrody posiada magiczną moc – tajemne rytuały, odprawiane w ogrodzie wspólnie z kuzynem, odnoszą pożądany skutek. Pierwszoplanowa rola młodej aktorki zaznaczyła jej debiut na srebrnym ekranie i przyniosła uznanie krytyków. - 10 czerwca 2017, sobota, godzina 21.00
"Marzyciel" - akcja filmu jest oparta na historii jednego z najpoczytniejszych i najlepiej opłacanych pisarzy przełomu wieków XIX i XX, który nieśmiertelność zyskał jako autor "Piotrusia Pana". W naturalnej scenerii parków i ogrodów autor poznaje i rozwija znajomość z niezwykłą rodziną – matką i czwórką jej synów, która staje się dla niego inspiracją do napisania powieści o chłopcu odmawiającym dojrzałości. Bohater filmu żyje na granicy obu światów – zmysłowego oraz kreowanego. Krajobrazy rzeczywistego ogrodu przeplatają się z wizjami fantastycznego i magicznego świata Nibylandii. W kulminacyjnej scenie filmu, w inscenizacji dla umierającej matki chłopców, Nibylandia pojawia się jako prawdziwie magiczny ogród, symbol szczęśliwego życia bez limitu dla marzeń.
Film nagrodzony został Oskarem za muzykę w 2005 roku. - 17 czerwca 2017, sobota, godzina 21.00
Historia chłopca-cyborga powołanego do życia przez wynalazcę-samotnika, jest opowieścią skonstruowaną na opozycji dwóch światów: upiornie wręcz schludnego i przeciętnego miasteczka, z wyobraźnią przystrzyżoną jak jego nienaganne trawniki, oraz świata fantazji i odmienności. Na końcu drogi prowadzącej przez miasto wznosi się wzgórze z zamczyskiem otoczonym palisadą wyschłych i ostrych krzewów. Wewnątrz odnajdujemy przepiękny, stworzony przez mieszkańca zamku, baśniowy ogród nieograniczonej wyobraźni. W centrum króluje symbol nieosiągalnego: zielony krzew przycięty na kształt dłoni - dzieło i marzenie artysty, "niedokończonego" chłopca-cyborga z rękoma jak nożyce. Zetknięcie dwóch światów może być tylko chwilowe. Miasteczko, nietknięte do tej pory iskrą kreacyjności, jest w stanie tylko chwilowo zaakceptować inną rzeczywistość. Ostatecznie świat magii i wyobraźni bezpiecznie trwać będzie z dala od normy i ujawniać się jedynie w formie opowieści.
W 1992 roku film otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych za najlepszą scenografię.