Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Filmowe ogrody

fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Filmowe ogrody

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
24.06.2017
sobota
21:00
wstęp wolny
W ramach obchodów Święta Ogrodów Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na kolejny cykl filmowy. W naturalnej przestrzeni ogrodu przed Pawilonem Józefa Czapskiego prezentujemy cztery filmy, w których ogród – stanowiąc tło akcji – staje się rodzajem dzieła sztuki, otrzymując status zjawiska o ogromnej sile oddziaływania.

Ogród stwarza niezwykłe możliwości dla artystycznej wizji. Jego istotą jest nietrwałość. Wygląd ogrodu, z racji sezonowej zmienności, nigdy nie jest i nie może być jednoznacznie określony. W swych transformacjach i przeobrażeniach, ogród bezsprzecznie trwa. Jednocześnie, idea ogrodu łączy dwa przeciwstawne działania twórcze: konieczność i determinizm przyrody oraz kreacjonizm i wolność ludzkich wyborów. To wszystko stanowi o jego niezwykłej potencjalności. Rzeczywisty realny ogród stać się może uduchowionym, magicznym miejscem, bogatym w ukryte znaczenia i symbole, pozwalającym na zbudowanie filmowego obrazu przemiany.

 • 24 czerwca 2017, sobota, godzina 21.00
  Film jest jedną z wielu adaptacji dziewiętnastowiecznej powieści, o której polski tłumacz Maciej Słomczyński napisał, że "jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych". Filmowa bohaterka jest znacznie starsza od pierwowzoru i przyczyną jej wyprawy jest nie tylko ciekawość, ale przede wszystkim chęć ucieczki od konieczności odpowiedzi na oświadczyny śmiertelnie nudnego i przeciętnego lorda. Podąża śladem Białego Królika i wpada do dziury, która przenosi ją do magicznego Podziemia. Wraz z bohaterką z ulgą zostawiamy za sobą ogrody poprawnych reakcji i zawsze oczekiwanych odpowiedzi, by zanurzyć się w wykreowanym przez reżysera fantasmagorycznym świecie mrocznych i tajemnych ogrodów, pełnym fantazyjnych roślin i stworów – w świecie rządów Krwawego Czerepu.
  Film nagrodzony Oskarem w 2011 roku za najlepszą scenografię i kostiumy.

Oprac. Anna Studnicka

Minione seanse:

 • 3 czerwca 2017, sobota, godzina 20.30
  "Tajemniczy ogród" -
  film oparty na dziele brytyjskiej powieściopisarki. To opowieść o historii dziesięcioletniej dziewczynki, która po śmierci obojga rodziców trafia z Indii na angielskie wrzosowiska, do posiadłości wuja, zrozpaczonego i załamanego śmiercią żony. W zamkniętym, zaniedbanym ogrodzie, osamotniona, zamknięta w sobie, zblokowana psychicznie dziewczynka odnajduje swe miejsce. Budząc uśpiony ogród do życia, odradza zarazem siebie. Ogród i ona podlegają wspólnej przemianie – z kokonu szarzyzny uschniętych krzewów i chwastów wykluwa się wielobarwny świat kwiatów, z kokonu rozkapryszonego, zaniedbanego dziecka wyłania się normalna, szczęśliwa dziewczynka. Świat rozbudzonej przyrody posiada magiczną moc – tajemne rytuały, odprawiane w ogrodzie wspólnie z kuzynem, odnoszą pożądany skutek. Pierwszoplanowa rola młodej aktorki zaznaczyła jej debiut na srebrnym ekranie i przyniosła uznanie krytyków.

 • 10 czerwca 2017, sobota, godzina 21.00
  "Marzyciel" - akcja filmu jest oparta na historii jednego z najpoczytniejszych i najlepiej opłacanych pisarzy przełomu wieków XIX i XX, który nieśmiertelność zyskał jako autor "Piotrusia Pana". W naturalnej scenerii parków i ogrodów autor poznaje i rozwija znajomość z niezwykłą rodziną – matką i czwórką jej synów, która staje się dla niego inspiracją do napisania powieści o chłopcu odmawiającym dojrzałości. Bohater filmu żyje na granicy obu światów – zmysłowego oraz kreowanego. Krajobrazy rzeczywistego ogrodu przeplatają się z wizjami fantastycznego i magicznego świata Nibylandii. W kulminacyjnej scenie filmu, w inscenizacji dla umierającej matki chłopców, Nibylandia pojawia się jako prawdziwie magiczny ogród, symbol szczęśliwego życia bez limitu dla marzeń.
  Film nagrodzony został Oskarem za muzykę w 2005 roku.

 • 17 czerwca 2017, sobota, godzina 21.00
  Historia chłopca-cyborga powołanego do życia przez wynalazcę-samotnika, jest opowieścią skonstruowaną na opozycji dwóch światów: upiornie wręcz schludnego i przeciętnego miasteczka, z wyobraźnią przystrzyżoną jak jego nienaganne trawniki, oraz świata fantazji i odmienności. Na końcu drogi prowadzącej przez miasto wznosi się wzgórze z zamczyskiem otoczonym palisadą wyschłych i ostrych krzewów. Wewnątrz odnajdujemy przepiękny, stworzony przez mieszkańca zamku, baśniowy ogród nieograniczonej wyobraźni. W centrum króluje symbol nieosiągalnego: zielony krzew przycięty na kształt dłoni - dzieło i marzenie artysty, "niedokończonego" chłopca-cyborga z rękoma jak nożyce. Zetknięcie dwóch światów może być tylko chwilowe. Miasteczko, nietknięte do tej pory iskrą kreacyjności, jest w stanie tylko chwilowo zaakceptować inną rzeczywistość. Ostatecznie świat magii i wyobraźni bezpiecznie trwać będzie z dala od normy i ujawniać się jedynie w formie opowieści.
  W 1992 roku film otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych za najlepszą scenografię.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję