Ewa Kuryluk i sztuka polska II połowy XX wieku
Ewa Kuryluk, zanim wpisała się w historię polskiego i światowego hiperrealizmu, przeszła ciekawą ewolucję. Sztuka tej artystki to odbicie jej wiary w indywidualną wartość jednostki, niepowtarzalność i doniosłość.
Miejsce: sala audiowizualna U Samurajów w Gmachu Głównym MNK.
Po wykładzie zapraszamy na bezpłatne oprowadzanie kuratorskie po wystawie malarstwa Ewy Kuryluk.
Anna Budzałek - historyk sztuki, kurator sztuki nowoczesnej, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Dziale Sztuki Współczesnej MNK. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej. Kurator wystawy "Nie śnij o miłości, Kuryluk".
Wystawa poświęcona jest twórczości malarskiej Ewy Kuryluk - historyczki sztuki, pisarki, poetki, malarki, rysowniczki, fotografki, autorki instalacji. Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie stanowi ważne podsumowanie malarskiego dorobku artystki, która sama przyznaje, że najlepsza na świecie kolekcja jej obrazów znajduje się od czterdziestu lat w krakowskim Muzeum.