Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Europa Środkowa w XVII i XVIII stuleciu

Hieronim Munzer, Mikołaj z Kuzy, Mapa Europy środkowo-wschodniej, 1493

Europa Środkowa w XVII i XVIII stuleciu

Spotkanie ma na celu przedstawienie ogólnego zarysu problematyki cyklu wykładów, w aspekcie i w ujęciu historycznym, politycznym, a co za tym idzie, także społecznym.
Nie mniej istotne będą uwarunkowania kulturowe, rozwój sztuki w czasach dziejowych przemian, wojny trzydziestoletniej, narodzin nowych państw-mocarstw na terenie Niemiec oraz zmagań monarchii habsburskiej z zewnętrznymi zagrożeniami. Przypomniana zostanie rola władców, przedstawicieli arystokracji i postaci z dziejów kultury i nauki, którzy przyczynili się do rozwoju sztuki i sprawowali nad nią mecenat.

Prowadzenie: Filip Chmielewski – historyk sztuki, pracownik-kurator Działu Sztuki Dawnej MNK. Specjalizuje się zwłaszcza w badaniu dziejów europejskiego nowożytnego malarstwa, w tym - sztuki Europy Środkowej doby baroku i jej przemian, także zagadnieniem rozwoju środkowoeuropejskiej martwej natury w XVII i XVIII stuleciu. Atrybucjonista, obecnie prowadzący prace naukowe nad katalogiem zbiorów europejskiego malarstwa i rzeźby, znajdujących się w krakowskim Muzeum Narodowym.
Słowa kluczowe: wykład, barok, Filip Chmielewski
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję