Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wystawa: "...i inne gwiazdy"

Wystawa: "...i inne gwiazdy"

Od 21 do 31 maja zapraszamy do Gmachu Głównego MNK gdzie prezentujemy wystawę "...i inne gwiazdy". Wydarzenie jest częścią projektu PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ.
Wystawa "...i inne gwiazdy" to implant, dialog, spotkanie i dynamiczny zbiór, dżungla, akumulator dóbr i wielokierunkowych spojrzeń – ludzi, prac, autorów i autorek, duchów historii, publiczności i kuratorów (dramaturgów) zdarzenia, zanurzonych w muzeum, jako żywym meta-obrazie.

Projekt zaprasza do spacerów po muzeum i do przygód z nieoczywistymi połączeniami i interdyscyplinarnymi dialogami. Prace wykorzystane w narracji, umieszczone wśród obiektów i aranżacji przestrzennych stałych kolekcji MNK wprowadzają niepokój, nadpisują niejednoznaczne komentarze lub pozwalają świeżym okiem spojrzeć na to co oglądamy rutynowo. Historia spotyka się z błyskiem maczet w blasku słońca - czyli Krakowem kibiców, Średniowieczne witraże z praktykami konceptualnymi, horyzontalne w swej wymowie dzieła Wyspiańskiego z Heliografiami Andrzeja Pawłowskiego.

Projekt zachęca do spacerów, pozwala spojrzeć na przestrzenie wystaw stałych w sposób dynamiczny lub nawet nieuważny. Wyławianie nieoczekiwanych związków, czasem uzasadnionych naszym eksperymentem i opatrzonych zielonymi tabliczkami informacyjnymi, a czasem, być może, powstających w spojrzeniach i wyobraźni osób patrzących, to przygoda do której zachęcamy. Nowe obrazy i olśnienia powstają na styku świata znanego i spojrzenia pod odrobinę innym kątem lub w nieco innym świetle...

Poruszanie się po meandrach projektu ułatwia jego identyfikacja wizualne, opisy do prac wraz z komentarzami oraz mapka-przewodnik przygotowany przez jego autorów.

Koordynacja: Roman Dziadkiewicz, Dominik Kuryłek.


Więcej o projekcie PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ.

Jest to eksperyment wystawienniczy, badawczy i artystyczny realizowany w różnych przestrzeniach instytucjonalnych, publicznych i galeryjnych w dialogu z zastanymi elementami ekspozycji i lokalnymi wątkami kulturowymi. Współpraca między ASP w Krakowie, Festiwalem Nauki 2015, Muzeum Narodowym, Cricoteką, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Archeologicznym, Muzeum UJ i galerią f.a.i.t. zaowocowała dziewięcioma różnymi zdarzeniami – wystawami, wykładami, pokazami, warsztatami i piknikiem w ogrodach muzealnych. Wiąże je ze sobą wieloaspektowe spojrzenie na relacje między światłem, polem widzenia, przestrzeniami ekspozycji, wielokierunkowością spojrzeń, zerkań i lokalną, krakowską kulturą materialną jako żywym obrazem – zbiorem tego, co w danym czasie spotkało się na powierzchni rzeczywistości. Wernisaż projektu odbędzie się 21 maja w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego, gdzie realizujemy wystawę prac współczesnych artystów i klasyków modernizmu dialogujących z istniejącymi ekspozycjami – sztuki, rzemiosła i broni. Finisaż projektu planujemy na 31 maja w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Na zakończenie proponujemy koncert-dialog na dźwięk i światło, realizowany przez grupę artystyczno-badawczą, która podjęła się prób rekonstrukcji i nawiązań do legendarnych „Kineform” Andrzeja Pawłowskiego z lat 50. XX wieku. „Twórczość – jak pisał Pawłowski – jest przyjemnością produkcji pewnego rodzaju energii, jej noszeniem i emanowaniem”.

Uczestnicy i uczestniczki: Natalia Balska, Joanna Bednarczyk, Joanna Błoniarz, Przemysław Branas, Judyta Chrystowska, Wojciech Ćwiertniewicz, Sandra Dudek, Roman Dziadkiewicz, Kaja Gliwa, Witold Górka, Julian Jończyk, Irena Kalicka, Urszula Kluz-Knopek, Mateusz Kula, Przemysław Kwiek, Maria-Weronika Lorek, Piotr Marek, Barbara Maroń, Jakub Mateja, Jadwiga Maziarska, Janina Niwelińska, Monika Niwelińska, Piotr Noga, Ewa Parfianowicz, Stefan Papp, Andrzej Pawłowski, Antoni Porczak, Wojtek Ratajczak, Olek Rajewski, Jerzy Rosołowicz, Daniel Rycharski, Grzegorz Sęk, Jerzy Skarżyński, Łukasz Skąpski, Mariusz Siwicki, Michał Sosna, Henryk Starzewski, Władysław Strzemiński, Łukasz Surowiec, Zofia Szczęsna, Grzegorz Sztwiertnia, Feliks Szyszko, Wojciech Wilczyk, Zorka Wollny, Tomasz Wójcik, Andrzej Wróblewski, Michał Zawada, Bogdan Zimowski, Alicja Żebrowska i inni.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję