Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Dziennik badacza: urządzenie do pisania

Dziennik badacza: urządzenie do pisania

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
10.05.2017
środa
18:00
wstęp wolny
W trakcie spotkania na przykładzie kilku antropologów, takich jak Franz Boas czy Bronisław Malinowski, zostanie przedstawiona specyfika diarystyki uprawianej na styku literatury, podróżowania i nauki.
Praca terenowa antropologa polega zazwyczaj na samotnych i długotrwałych pobytach pośród ludzi należących do kultur różniących się zwyczajami i językiem. Badacz przede wszystkim obserwuje i uczestniczy w życiu tych społeczności; zaś chcąc je zrozumieć i przybliżyć w rodzimym kraju, zbiera materiał do publikacji. W tym celu najczęściej sporządza notatki terenowe, prowadzi dziennik i fotografuje.

W trakcie spotkania na przykładzie kilku antropologów, takich jak Franz Boas czy Bronisław Malinowski, zostanie przedstawiona specyfika diarystyki uprawianej na styku literatury, podróżowania i nauki. Głównym wątkiem spotkania będzie strona techniczna prowadzenia dzienników: gdzie i co piszą badacze, dlaczego nie czytają własnych dzienników i kiedy się za to zabierają. Wreszcie, czego się dzięki nim uczą?

Prowadzenie: Filip Wróblewski – etnolog, niedoszły medioznawca, hutas z pochodzenia. Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obecnie pisze doktorat. Zajmuje się historią etnologii polskiej po 1945 roku. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Kontekstach” i „Ludzie”. Redaktor w czasopismach „Barbarzyńca” i „Etnografia. Praktyki, Teorie, Doświadczenia”.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję