Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w MNK

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w MNK

17.11.2013
niedziela

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w MNK

17 listopada, podczas Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, nasze Muzeum odwiedziło 13,8 tysięcy osób. Największą popularnością cieszyła się wystawa "Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza" prezentowana w Gmachu Głównym MNK.
Wystawę ""Reakcja na modernizm"" zobaczyło 1400 osób. Pracownię Digitalizacyjną MNK zwiedziło 136 osób.

Z okazji Dnia Otwartych Drzwi przygotowaliśmy specjalne pokazy niezwykłych dzieł. W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego odbył się pokaz półportugału - jednej z najrzadszych na świecie monet, wybitej w Wilnie w 1622 roku, oraz prezentacja starodruku z biblioteki króla Zygmunta Augusta.

W EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej Można było podziwiać rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem - najstarszego obiektu w zbiorach malarstwa i rzeźby europejskiej MNK.

W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, w Galerii "Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek"  zwiedzający oglądali Madonnę z Rzepiennika Biskupiego, a w Galerii " Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej" pokaz XV-wiecznej ikony greckiej "Święci lekarze".

W Gmachu Głównym, w Galerii "Broń i Barwa" można było obejrzeć cenną XVIII-wieczną tapiserię z manufaktury Radziwiłłów, a w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku najnowsze filmy wideo zakupione przez MNK. W sali "U Samurajów" zorganizowaliśmy pokaz multimedialny "Muzeum utracone" i projekcję filmu Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż".

W Domu Matejki pokazaliśmy publiczności XIX-wieczne "skórnie" - buty zaprojektowane przez malarza. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku można było obejrzeć obraz "Sosny" z 1900 roku pędzla Stefana Popowskiego. Warto było też odwiedzić Kamienicę Szołayskich, by zobaczyć wczesną pracę Stanisława Wyspiańskiego "Głowa Julie" ze zbiorów Feliksa Jasieńskiego.

W Domu Mehoffera udostępniliśmy nieznane fotografie archiwalne z kolekcji Józefa Mehoffera, natomiast w Galerii Sztuki Starożytnej w Arsenale można było obejrzeć rzymską statuetkę Asklepiosa, powstałą pod wpływem wzorców greckich.

PROGRAM:

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 10.00–16.00

Galeria „Broń i Barwa w Polsce”
"Przegląd wojsk litewskich przed Augustem III, dokonany pod Zabłudowem" - prezentacja osiemnastowiecznej tapiserii z manufaktury Radziwiłłów (zakup dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) - historia, technika i ikonografia.
O godz. 11.00 spotkanie z Joanną Kowalską (Dział Tkanin) i Michałem Dziewulskim (Dział Militariów)

Galeria Rzemiosła Artystycznego
Wystawa "Książę Józef Poniatowski (1763–1813). Pamiątki i wizerunki w zbiorach MNK”

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku
Specjalne pokazy filmowe – sala „Poza ciało” (zakup dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Agnieszka Polska (1985) "How the Work is Done", 2011 – film opowiada o grupie studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którzy postanowili zastrajkować. To zmistyfikowany dokument, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami
Wojciech Doroszuk "Genclik Park", 2009 – reżyser z nostalgią odnosi się do obietnicy realności, którą uwodzili artyści na przestrzeni wieków. Wyrazem tego może być film "Genclik Park" ukazujący to, co pozostało po popularnym w latach 70. XX wieku Parku Rozrywki w tureckiej Ankarze.

Adam Rzepecki "Cabaret Voltaire", 1986, kolaż – na fotograficznym kolażu upamiętniającym performance z 1986 roku widać Rzepeckiego na krakowskim Rynku z wycelowanym w niebo korkowcem. Artysta, oddając hołd dadaistom z Zurychu, tak naprawdę nie strzelał z pistoletu. Wszyscy jednak chcemy w to wierzyć i tak zapamiętamy to zdarzenie.

Wystawa „Andrzej Strumiłło” – w cyklu „Galeria żywa""
Wystawa „Franciszek Starowieyski (1930–2009). Wirtuoz formy”
Wystawa „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” - 13.00 - Spotkanie z kuratorem wystawy Michałem Wiśniewskim

Pokaz digitalizacyjny Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe oraz zwiedzanie Pracowni Digitalizacyjnej MNK (co pół godz. od 10.30 do 15.00, wg kolejności zgłoszeń) – hol II piętra.
Sala u Samurajów, 13.00 do 16.00 – pokaz multimedialny "Muzeum utracone" i projekcja filmu Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż".

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 10.00 - 18.00

Wystawa „Majolika z Nieborowa”
10.00, 14.00 – zwiedzanie Galerii z przewodnikiem
Pokaz obrazu „Sosny” z 1900 roku, pędzla Stefana Popowskiego – malarza, krytyka sztuki i publicysty. Artysta specjalizował się w malowaniu nastrojowych pejzaży, wschodów i zachodów słońca oraz skąpanych w świetle księżyca nokturnów. Sosny to obraz, który jest niezwykle osobistą malarską wizją natury pełnej ukrytych symboli i znaczeń. Charakteryzuje się wyrafinowaną kolorystyką oraz symboliką natury zbliżoną do późnych dzieł Józefa Chełmońskiego

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 10.00 - 16.00

11.00 – Śladem siedmiomilowych butów – zwiedzanie z przewodnikiem
13.00 – Spotkanie z kustoszem: Opowieść o skórniach i innych butach z kolekcji Jana Matejki – prowadzenie: Marta Kłak-Ambrożkiewicz
Pokaz butów z kolekcji artysty, wśród których znajdują się tytułowe XIX-wieczne „skórnie” – buty zaprojektowane przez malarza, wykorzystane m.in. jako rekwizyt w obrazie Bitwa pod Grunwaldem

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10–12, godz. 10.00 - 16.00

Wystawa numizmatów, starodruków i rzemiosła artystycznego z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego
10.00, 12.00, 14.00 – zwiedzanie z przewodnikiem
Pokaz półportugału, czyli monety o wartości 5 dukatów, wybitej w Wilnie w 1622 roku. Monety tego typu, szczególnie bite na Litwie, należą do wielkich rzadkości (na świecie znanych jest 4 do 6 egzemplarzy). Nazwa „portugał” wywodzi się od portugalskich monet portugezów wartości 10 cruzados.
Pokaz starodruku z biblioteki króla Zygmunta Augusta – De balneis, Venetia 1553, z jego superexlibrisem herbowym i napisowym na okładce

Kamienica Szołayskich, plac Szczepański 9, godz. 10.00 - 16.00

Wystawa „Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900”
Wystawa „Szuflada Szymborskiej”

Pokaz wczesnej pracy Stanisława Wyspiańskiego "Głowa Julie” ze zbiorów Feliksa Jasieńskiego. Postać anonimowej Julie, jednej z wielu francuskich modelek, to doskonały pretekst, by porozmawiać o kobietach w życiu wielkiego twórcy i sposobie, w jaki naznaczyły życie i twórczość Wyspiańskiego.
12:00 – ABECADŁO: „W” jak Wyspiański i jak wesele. Aktywne zwiedzanie dla dorosłych

Muzeum Książąt Czartoryskich, Arsenał – Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8, godz. 10.00 - 16.00

11.00–13.00 – Konik Muzealny: Podniebna podróż z Pegazem. Zwierzęta w starożytności. Aktywne zwiedzanie dla rodzin z dziećmi w wieku 4–8 lat
Pokaz Sztuka mistyfikacji – historia rzymskiej statuetki Asklepiosa. Rzeźba rzymska powstawała pod wpływem wzorców greckich przekształcanych przez rzemieślników w Italii. Niemniej pomysłowi byli XIX-wieczni restauratorzy, którzy z fantazją uzupełniali brakujące części antycznych rzeźb, tworząc nowe kreacje.

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 10.00 - 16.00

11.00, 13.00 – zwiedzanie z przewodnikiem
Pokaz Pamiątka z podróży. Nieznane fotografie archiwalne z kolekcji Józefa Mehoffera z widokami europejskich miast i zabytków.

Podczas swych licznych podróży Józef Mehoffer miał zwyczaj nabywać fotografie przedstawiające widoki miast oraz sławne zabytki architektury, rzeźby i malarstwa, a także rzemiosła artystycznego. Były dla niego nie tylko miłym wspomnieniem tych miejsc, lecz również zawsze dostępną ilustracją fascynujących go znakomitych dzieł sztuki, a nierzadko także inspiracją dla własnych rozwiązań artystycznych. W ramach niniejszego pokazu prezentujemy wybór tego rodzaju zdjęć z fototeki artysty, głównie z epoki przełomu wieków XIX i XX.

EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej, pl. Sikorskiego 6, godz. 10.00 - 16.00

14.00 – Konik 18+ / „Karty, pończocha i dzban czynią człowieka biedakiem”. Sztuka niderlandzka dla dorosłych. Aktywne zwiedzanie dla dorosłych. Możliwość dołączenia do zwiedzania od 14:00 do 15:30
Pokaz specjalny – „Madonna z Dzieciątkiem” (rzeźba, drewno polichromowane) – najstarszy obiekt w zbiorach malarstwa i rzeźby europejskiej MNK (Katalonia, ok. połowy XII w.). Pochodzi z kolekcji Edwarda Goldsteina. Dzieło o silnej ekspresji, wystawiane po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, po przeprowadzonej ostatnio konserwacji

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, godz. 10.00 - 16.00

Galeria ""Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek""
10.00, 12.00, 14.00 – zwiedzanie z przewodnikiem
Pokaz specjalny „Madonna z Rzepiennika Biskupiego”, pocz. XVI w., Baszta – 11.00, 13.00, 15.00 – spotkanie z kustoszem Wojciechem Marcinkowskim.

Galeria ""Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej""

10.00 – zwiedzanie z przewodnikiem
Pokaz XV-wiecznej ikony greckiej Święci lekarze (pod okładem ze srebra), która nie była dotąd nigdzie eksponowana ani publikowana. Obraz został zapisany dla MNK w testamencie przez rodzinę Ruebenbauerów z Kanady.

Kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej Kraków na wyciągnięcie ręki
12.00, 14.00 – zwiedzanie z przewodnikiem

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19, godz. 10.00 - 17.00

Pokaz portretu młodzieńczego Karola Szymanowskiego (z fotografii). Pastel autorstwa Marii Kiernickiej powstał w 1977 roku. Przedstawia kilkunastoletniego Szymanowskiego, można więc wnioskować, że tak wyglądał w wieku 12 lat podczas swojej pierwszej podróży do Zakopanego, towarzysząc matce w 1894 roku.

Muzeum w Zamku Królewskim w Niepołomicach

Galerie sztuki – zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie:

- Sukiennice w Niepołomicach 2. Znane i Nieznane – sztuka polska XIX wieku - zwiedzanie z przewodnikiem
- Salon Europejski. Obrazy i rzeźby zachodnioeuropejskie:

„Salonowe potyczki” - performance, reżyseria Anna Piróg-Karaszkiewicz, wyk. uczestnicy warsztatów teatralnych
Zbrojownia: „Przyłbice, kirysy, gulfy " – zwiedzanie z przewodnikiem
Sale łowieckie: Ciosy słoniowe z Kolekcji Sapieżyńskiej – trofea księcia Leona Sapiehy z lat 20. XX wieku
Muzeum Fonografii (piwnice Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa) – zwiedzanie z przewodnikiem

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję