Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Dni otwarte EUROPEUM

Dni otwarte EUROPEUM

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
13-14.09.2014
sobota-niedziela

Dni otwarte EUROPEUM

Minął już rok od dnia, gdy otworzyliśmy dla zwiedzających wrota wyremontowanego XVII-wiecznego Spichlerza przy placu Sikorskiego 6. To właśnie tutaj Muzeum Narodowe w Krakowie - po raz pierwszy w swojej historii – zaprezentowało własny zbiór stu dzieł sztuki zachodnioeuropejskiej.
Rewitalizacja XVII-wiecznego Spichlerza została uznana za jedną z dziesięciu najciekawszych realizacji architektonicznych minionego roku i była nominowana do nagrody BRYŁA ROKU 2013.

Zapraszamy w weekend 13 i 14 września na dni otwarte Ośrodka Kultury Europejskiej EUROPEUM.

Program:

Sobota, 13 września 2014, Muzeum otwarte od 10.00 do 18.00, wstęp: 1 zł.

10.00-12.00 – "Urodzinowy Rejs" - warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat. Ilość miejsc ograniczona, rezerwacja: mmasternak@muzeum.krakow.pl

AHOJ załogo! Wszyscy na pokład! Opuszczamy bezpieczne nabrzeża, aby udać się w rejs po wzburzonych wodach historii i sztuki. Cumować będziemy w najważniejszych malarskich portach Europy. Każdy doświadczony wilk morski wie, że w podróż nie wyrusza się bez mapy, kompasu i... dobrego humoru! Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju urodzinową podróż po EUROPEUM.

prowadzenie: Agnieszka Fluder, Maria Masternak


16.00 - "Amory i miłostki Izabeli Czartoryskiej" – wykład

"Piękną nigdy nie byłam, ale często bywałam ładną. Mam piękne oczy, a że się w nich wszystkie uczucia duszy malują - wyraz twarzy mojej bywa zajmujący. (...) Twarz moja podobna w tym do umysł – największy obojga powab zależał na zręczności, z jaką umiałam podwoić ich wartość".

Tak o sobie samej pisała Izabela z Flemmingów Czartoryska. Ten zestaw delikatnych atutów, podkreślonych przez Aleksandra Roslina na świetlistym portrecie, eksponowanym w EUROPEUM, pozwolił jej rozkochać w sobie największych możnych ówczesnej arystokracji. O romansach, kochankach i skandalach z udziałem księżnej było głośno na długo przed tym, zanim zasłynęła ze swej patriotycznej postawy i osiągnięć dla polskiej kultury.

prowadzenie: Anna Posłuszna


17.00 - Koncert Chóru V Liceum Ogólnokształcącego* im. Augusta Witkowskiego w Krakowie z okazji 450 urodzin Szekspira. W programie utwory chóralne do tekstów Williama Szekspira.

Olga Mytnik - fortepian
Ewa Kieres - dyrygent

Niedziela, 14 września 2014, Muzeum otwarte od 10.00 do 16.00, wstęp wolny

16.00 – Recital fortepianowy Radosława Goździkowskiego**

W programie recitalu:
Fryderyk Chopin, Nokturn H-dur op. 9 nr 3,
Franz Liszt, Les jeux d'eaux a la villa d'este,
Maurice Ravel, Jeux d'eau,
Fryderyk Chopin, Scherzo cis-moll op. 39

Słowo o muzyce i prowadzenie: Małgorzata Janicka-Słysz


* Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie powstał w 2007 roku z inicjatywy uczniów liceum. Od 2008 roku chór pracuje pod kierunkiem Ewy Kieres, absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie.
Mimo, że istnieje od kilku lat, zespół może pochwalić się wieloma osiągnięciami w konkursach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Wśród najważniejszych wymienić należy: dwukrotne zdobycie Złotego Dyplomu na Małopolskich Spotkaniach Kolędowych (Kraków 2013, 2014), dwukrotne zdobycie Złotej Struny w Małopolskim Festiwalu Chóralnym "O Złotą Strunę" (Niepołomice 2012, 2013), Srebrny Kamerton i Nagrodę dla Najlepszego Debiutanta w Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy (Bydgoszcz 2012 r.), III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie (Rzeszów 2013 r.), Brązowy Dyplom w Międzynarodowym Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego (Rybnik 2013 r.).
W 2013 r. zespół nawiązał współpracę z włoskim chórem młodzieżowym Coro Giovanile Ad Maiora, czego efektem były wspólne koncerty w Bolonii.
W repertuarze zespołu znajdują się utwory a capella różnych stylów i epok - od renesansu do współczesności, jednakże chór sięga również po dzieła wokalno-instrumentalne (Gloria A. Vivaldiego, Stabat Mater Emanuele Astorgi)


** Radosław Goździkowski urodził się w 1997 roku we Wrześni. Obecnie jest uczniem klasy piątej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Młody pianista jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in.: zdobył I miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w Warszawie (2009), III miejsce w XVI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2010), I miejsce w I Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym im. Apolinarego Szeluto w Słupcy (2011), III miejsce w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym "Chopinowskie Interpretacje Młodych" w Koninie (2011), III miejsce w IV Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2013), III miejsce w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2014), III miejsce w Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie (2014).

Honorowy patronat Małgorzaty Omilanowskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013