Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Ozdabiamy Rondo Mogilskie

Ozdabiamy Rondo Mogilskie

06-13.09.2014
sobota-sobota
Zapraszamy do udziału w akcji "Ozdabiamy Rondo Mogilskie". Podczas tegorocznej edycji wspólnie ułożymy mozaikę inspirowaną twórczością jednego z najważniejszych artystów doby Młodej Polski – Józefa Mehoffera.
Od 6 do 13 września w godzinach 9.00-17.00, każdy chętny będzie mógł pod okiem projektanta stworzyć swój fragment mozaiki. Jednym z jej elementów będzie typowa dla twórczości Mehoffera ważka. Następnie na Rondzie Mogilskim zostanie umieszczony mozaikowy portret artysty wzorowany na jego autoportrecie.

Pomysł, by szare i nijakie rondo Mogilskie zamienić w kolorowe i piękne miejsce, narodził się dwa lata temu. Jego autorką jest Małgorzata Jantos, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa, która zaprosiła do współpracy artystę Lubosza Karwata. Obydwoje chcieli, by miejsce to stało się wizytówką miasta jak słynne barcelońskie mozaiki. Pierwsza i druga edycja akcji "Ozdabiamy Rondo Mogilskie" nawiązywała do twórczości wybitnego artysty i krakowianina – Stanisława Wyspiańskiego.

- Przed pierwszą edycją baliśmy się, czy sami nie będziemy musieli układać tej mozaiki po nocach – mówiła Małgorzata Jantos podczas konferencji prasowej w Domu Józefa Mehoffera 4 września 2014. – Tymczasem w pierwszym roku przyszło około tysiąc, a w drugim – już 2,5 tys. mieszkańców i gości. Nie można pozwolić umrzeć tak lubianej przez krakowian inicjatywie. Dlatego tym bardziej się cieszę, że w tym roku włączyło się do niej Muzeum Narodowe w Krakowie, dzięki czemu akcja stała się jeszcze bogatsza, spójna i bardziej atrakcyjna dla mieszkańców i turystów.

- Akcja "Ozdabiamy Rondo Mogilskie" jest niezwykle cenna, aby ocalić pamięć o tych artystach, którzy mieli tak wielki wpływ na współczesnych i na potomnych – mówiła Zofia Gołubiew, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. – Wyspiański wciąż pozostaje twórcą znanym, bo w szkołach omawia się jego dramaty, a o witrażu "Bóg Ojciec" w bazylice franciszkanów zrobiło się głośno za sprawą obecnej renowacji. O Mehofferze wiemy już mniej, tymczasem to właśnie on cieszył się za życia światową, a na pewno europejską sławą. Jego witraże do katedry w szwajcarskim Fryburgu uznane zostały za majstersztyk. Prace obu artystów przedstawiamy na wystawie "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900" w Kamienicy Szołayskich oraz w Galerii Sztuki XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Polecamy również wizytę w Domu Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26) gdzie w dniach 6-13 września w promocyjnej cenie 1 zł, będzie można zapoznać się z pracami młodopolskiego artysty i życiem jego rodziny.

Ponadto w cenie biletu (1zł) zapraszamy na zwiedzanie Oddziału z przewodnikiem:
  • 10 września, godz. 12.00 - Beata Studziżba-Kubalska
  • 12 września, godz. 12.00 – Maria Masternak

Organizatorzy akcji:

  • Małgorzata Jantos - wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa
  • Pracownia Lubosza Karwata
  • Krakowskie Biuro Festiwalowe
  • Ogrody Sztuki


Sponsorzy akcji:

Paradyż Ceramika, Rogala, Makita, Tenax, mozaikoholik.pl


Partnerzy akcji:
Gazeta Wyborcza, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie - Oddział Dom Józefa Mehoffera, Luxus Portal, "Grupa Sześciu", MTV 24, Local Life, Antyradio, Kijów Centrum, "Nasze Miasto", "Nowy Kamieniarz", Akcja "Ratujemy mozaiki"