Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Dama znana i nieznana

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Dama znana i nieznana

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
09.06.2017
piątek
18:00
wstęp wolny
"Dama znana i nieznana", to wykład o tym wszystkim co dzisiaj wiemy i czego nie wiemy o obrazie, o jego kondycji i o tym co jeszcze oprócz Damy i gronostaja możemy na nim zobaczyć.
Zakup we Włoszech przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok.1800 roku obrazu Leonardo da Vinci "Dama z gronostajem", dał początek polskiej historii tego arcydzieła. Historii niezwykle ciekawej, chwilami dramatycznej i ciągle bogatej w nowe wydarzenia. I choć dzisiaj wiemy bardzo dużo o portrecie Cecylii Gallerani i jego historii, to ciągle pozostają nieodkryte sekrety i pytania, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Stale też zadawane jest pytanie w jakim stanie jest obraz.

W 2012 roku konserwatorzy i naukowcy z Muzeum Narodowego w Krakowie przeprowadzili interdyscyplinarne badania obrazu, po raz pierwszy tworząc tak dokładną i kompleksową dokumentację dzieła. Udało się nie tylko bardzo precyzyjnie ocenić stan zachowania, ale też odkryć kolejne tajemnice i nieznane dotąd fakty. Część badań powtórzono w 2017 roku.

Prowadzenie: Janusz Czop – konserwator dzieł sztuki. Od 1992 roku zatrudniony w Muzeum Narodowym w Krakowie, od 1997 Główny Konserwator MNK. W 2004 roku pomysłodawca i organizator Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych LANBOZ w MNK - największego w Polsce muzealnego naukowo-badawczego laboratorium wspierającego ochronę dziedzictwa. Jego zainteresowaniem jest konserwacja muzealna oraz rozwój interdyscyplinarnej współpracy między konserwatorami, naukowcami i kustoszami. W 2012 i 2017 kierował zespołem specjalistów, który przeprowadził badania obrazu Leonardo da Vinci "Dama z gronostajem".