Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Czy da się uchwycić piękno w ramy definicji?

Czy da się uchwycić piękno w ramy definicji?

fot. Mirosław Żak - pracownia fotograficzna MNK

Czy da się uchwycić piękno w ramy definicji?

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach

Rynek Główny 3, 31-042 Kraków
22.01.2016
piątek
18:00
wstęp wolny
Podczas wykładu postaramy się przyjrzeć odpowiedziom na pytanie: w czym tkwi piękno – w harmonii, porządku, w liczbie, boskim natchnieniu, w naszym umyśle?
Jedna z pierwszych definicji sztuki zakładała naśladowanie rzeczywistości materialnej w sposób taki, by wytwór nosił znamiona piękna. Tzw. wielka koncepcja piękna, oparta na liczbowych proporcjach, zdominowała na wiele wieków refleksję estetyczną. Refleksja nad tym, gdzie i w czym leży piękno, oscylowała od koncepcji skrajnie obiektywistycznych, kładących je po stronie właściwości przedmiotów, po koncepcje skrajnie subiektywne, kończące się sentencją "piękne jest to, co się komuś podoba". Źródła piękna upatrywane były również w skrajnych miejscach: od rzeczywistości materialnej po mistycznie przenikające piękno emanacji boskiej.

Prowadzenie - dr Magdalena Kunińska – historyczka sztuki z Zakładu Dziejów Myśli o Sztuce i Metodologii Historii Sztuki Instytutu Historii Sztuki UJ.

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU
 
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję