Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Czas przebudować Wawel

Stanisław Wyspiański, Planty o świcie

Czas przebudować Wawel

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
16.12.2017
sobota
10:30 - 12:15
bilety
Ponad 100 lat temu w Krakowie odbyła się wielka dyskusja wokół przyszłości wzgórza wawelskiego oraz prac niezwykle kontrowersyjnego młodego artysty – Stanisława Wyspiańskiego.
Dziś ciężko w to uwierzyć, ale wówczas pomysły Wyspiańskiego były tematem sporów i publicznych debat. Co w twórczości tego artysty tak bardzo zaskakiwało dawnych krakowian i krakowianki? Co się podobało? Podczas zajęć przyjrzymy się wybranym pracom artysty, a następnie w trakcie prawdziwej debaty oksfordzkiej przedyskutujemy pomysł realizacji witraży do Katedry na Wawelu.

Warsztaty w ramach cyklu:
Krytycy czy krytykanci? O uważnym patrzeniu i konstruktywnej krytyce
Kto ustala, co znajdzie się w muzeum? Jak tworzy się kanon? Dlaczego dzieła odrzucone za życia artystów i artystek zyskują uznanie wiele lat później? Uczestnicy i uczestniczki cyklu będą rozwijać nie tylko swoje zdolności plastyczne, ale też umiejętności patrzenia na dzieła sztuki i analizowania sposobu ich funkcjonowania w muzeum i w kulturze. Będziemy nie tylko malować, wycinać, kleić i prezentować prace plastyczne, ale też dyskutować, pracować w grupach i uczyć się przyjmowania z szacunkiem argumentów osób, z którymi się nie zgadzamy.

Prowadzenie: Anna Pichura – artystka wizualna, pedagożka, studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Organizatorka wystaw i wydarzeń artystycznych. Interesuje się sztuką współczesną, z naciskiem na działania w przestrzeni publicznej, wideo, performance i malarstwo.

Ważne informacje:
  • Warsztaty odbywają się w soboty w godz. 10.30–12.00.
  • Warsztaty odbywają się w wybranych Oddziałach Muzeum.
  • Wstęp: 80 zł – karnet za cały cykl zajęć; 20 zł – za jednorazowy udział w warsztatach.
  • Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona; grupy mają charakter kameralny.
  • Warsztaty wymagają wcześniejszej rezerwacji: rezerwacja@mnk.pl (12) ) 4335 744 (czynne w dni powszednie w godz. 9.00–15.00)
  • W tytule maila prosimy wpisać: Rezerwacja 10+SZTUKA + tytuł cyklu lub konkretnego warsztatu.
  • W treści maila prosimy podać terminy warsztatów, imię i nazwisko oraz wiek dziecka.
  • Regulamin rezerwacji Muzeum Narodowego w Krakowie