Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Czartoryscy w Wolnym Mieście Krakowie
Cykl: Kolekcja Czartoryskich - zbiory i ludzie - wykłady

Czartoryscy w Wolnym Mieście Krakowie

fot. Karol Kowalik, Pracownia Fotograficzna MNK

Cykl: Kolekcja Czartoryskich - zbiory i ludzie - wykłady
Czartoryscy w Wolnym Mieście Krakowie

Biblioteka Książąt Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
15.03.2016
wtorek
18:00
wstęp wolny
Wykład przedstawi wydarzenia z dziejów rodziny Czartoryskich w roku 1831.
8 II 1831 z Warszawy do Krakowa wyjechała Księżna Anna z dziećmi Witoldem, Władysławem i dwumiesięczną córką Izabelą, w towarzystwie swej matki Anny z Zamoyskich Sapieżyny. Zatrzymali się w Pałacu pod Baranami i pozostali w nim do końca powstania.

25 IX Adam Jerzy Czartoryski zdecydował się przekroczyć granicę Wolnego Miasta Krakowa. Schronienie znalazł także w pałacu Potockich przy krakowskim Rynku. Bał się, że i tutaj długo nie będzie mógł przebywać, choć łudził się nadzieją, że będzie mógł osiąść, pod przybranym nazwiskiem w Galicji, mimo że ścigały go oddziały rosyjskie dowodzone przez gen. Fiodora Rüdigera.
27 IX musiał opuścić także Kraków. Przekroczywszy Wisłę zatrzymał się w podkrakowskim Podgórzu. Nazajutrz dołączyła do niego rodzina. Po odbyciu skróconej kwarantanny, wieczorem 6 X Adam Jerzy Czartoryski w towarzystwie swego sekretarza Karola Sienkiewicza opuścił na zawsze ziemię polską, ścigani żądzą zemsty cara Mikołaja. W ich ślady podążyła niedługo także rodzina księcia, która wyjechała z Podgórza 18 X 1831.

Prowadzenie: dr hab. Janusz Pezda - historyk, starszy kustosz w Dziale Biblioteka Książąt Czartoryskich.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 444 (czynne w godz. 9.00-15.00 w dni powszednie).

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję