Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Co nie gra w Wyspiańskim? Współczesne adaptacje teatralne Wyspiańskiego

Co nie gra w Wyspiańskim? Współczesne adaptacje teatralne Wyspiańskiego

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
06.06.2018
środa
18:00
wstęp wolny
Dyskusja będzie poświęcona współczesnemu obliczu Wyspiańskiego w teatrze. Mnóstwo teatrów w Polsce gra lub grało ostatnimi czasy spektakle na podstawie sztuk Wyspiańskiego.
Począwszy od skandalizującej "Klątwy" Olivera Frljicia w Teatrze Powszechnym w Warszawie, przez "Akropolis" w reżyserii Anny Augustynowicz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie aż po "Wesele" w reżyserii Jana Klaty w Teatrze Starym w Krakowie. Jak dzisiejsi twórcy teatru rozumieją dzieła Wyspiańskiego? Dlaczego podejmują z nim dialog? Czy Wyspiański jest aktualny? Na czym polega trudność w inscenizowaniu jego sztuk? Co nie gra w Wyspiańskim?

Dyskusję z udziałem Katarzyny Krzanowskiej, Macieja Stroińskiego oraz Rafała Węgrzyniaka.
Poprowadzi Łukasz Gaweł.

  • Katarzyna Krzanowska – aktorka teatralna, pracuje w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Odtwórczyni roli Racheli w „Weselu” w reżyserii Jana Klaty (2017) oraz Młodej w „Klątwie” Barbary Wysockiej (2007).
  • Maciej Stroiński – krytyk teatralny („Przekrój”), tłumacz („De profundis” Oscara Wilde’a), wykładowca (MISH UJ).
  • Rafał Węgrzyniak – historyk i krytyk teatru. W latach 1979-1983 studiował na Wydziale Wiedzy o teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Opracował Encyklopedię „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (Ossolineum, Wrocław 1991; Księgarnia Akademicka, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków 2001). Otrzymał za nią w roku 1992 przyznawaną przez ZASP Nagrodę im. Leona Schillera. Był konsultantem przy wystawieniach Wesela w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2002) i w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (2017). Przygotował edycję zbioru wspomnień swego nauczyciela z PWST, Zbigniewa Raszewskiego, Mój świat (PIW, Warszawa 1997). Napisał biografię żydowskiego reżysera działającego w międzywojennej Warszawie, a w latach 1940-1957 mieszkającego w Krakowie, zatytułowaną Procesy doktora Weicherta (PIW, Warszawa 2017). W latach 1991-1998 był członkiem redakcji „Pamiętnika Teatralnego” w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Współpracował ponadto z „Dialogiem”, „Didaskaliami”, „Notatnikiem Teatralnym”, „Nowymi Książkami”, „Odrą”, „Teatrem”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Zeszytami Literackimi”.

  • Łukasz Gaweł - Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji. Adiunkt w Katedrze Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor m.in. książki Stanisław Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie… (Kraków 2017).

Dyskusja towarzyszy wystawie "Wyspiański".
Słowa kluczowe: dyskusja, Wyspiański