Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Co nie gra w Wyspiańskim? Współczesne adaptacje teatralne Wyspiańskiego

Co nie gra w Wyspiańskim? Współczesne adaptacje teatralne Wyspiańskiego

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
06.06.2018
środa
18:00
wstęp wolny
Dyskusja będzie poświęcona współczesnemu obliczu Wyspiańskiego w teatrze. Mnóstwo teatrów w Polsce gra lub grało ostatnimi czasy spektakle na podstawie sztuk Wyspiańskiego.
Począwszy od skandalizującej "Klątwy" Olivera Frljicia w Teatrze Powszechnym w Warszawie, przez "Akropolis" w reżyserii Anny Augustynowicz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie aż po "Wesele" w reżyserii Jana Klaty w Teatrze Starym w Krakowie. Jak dzisiejsi twórcy teatru rozumieją dzieła Wyspiańskiego? Dlaczego podejmują z nim dialog? Czy Wyspiański jest aktualny? Na czym polega trudność w inscenizowaniu jego sztuk? Co nie gra w Wyspiańskim?

Dyskusję z udziałem Katarzyny Krzanowskiej, Macieja Stroińskiego oraz Rafała Węgrzyniaka.
Poprowadzi Łukasz Gaweł.

  • Katarzyna Krzanowska – aktorka teatralna, pracuje w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Odtwórczyni roli Racheli w „Weselu” w reżyserii Jana Klaty (2017) oraz Młodej w „Klątwie” Barbary Wysockiej (2007).
  • Maciej Stroiński – krytyk teatralny („Przekrój”), tłumacz („De profundis” Oscara Wilde’a), wykładowca (MISH UJ).
  • Rafał Węgrzyniak – historyk i krytyk teatru. W latach 1979-1983 studiował na Wydziale Wiedzy o teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Opracował Encyklopedię „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (Ossolineum, Wrocław 1991; Księgarnia Akademicka, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków 2001). Otrzymał za nią w roku 1992 przyznawaną przez ZASP Nagrodę im. Leona Schillera. Był konsultantem przy wystawieniach Wesela w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2002) i w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (2017). Przygotował edycję zbioru wspomnień swego nauczyciela z PWST, Zbigniewa Raszewskiego, Mój świat (PIW, Warszawa 1997). Napisał biografię żydowskiego reżysera działającego w międzywojennej Warszawie, a w latach 1940-1957 mieszkającego w Krakowie, zatytułowaną Procesy doktora Weicherta (PIW, Warszawa 2017). W latach 1991-1998 był członkiem redakcji „Pamiętnika Teatralnego” w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Współpracował ponadto z „Dialogiem”, „Didaskaliami”, „Notatnikiem Teatralnym”, „Nowymi Książkami”, „Odrą”, „Teatrem”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Zeszytami Literackimi”.

  • Łukasz Gaweł - Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji. Adiunkt w Katedrze Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor m.in. książki Stanisław Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie… (Kraków 2017).

Dyskusja towarzyszy wystawie "Wyspiański".
Słowa kluczowe: dyskusja, Wyspiański
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję