Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady

Kartony do okien witraża J. Mehoffera "Matka Boska Zwycięska" w katedrze fryburskiej

Józef Mehoffer, Ojczyzna, karton do lewego okna witraża Matka Boska Zwycięska w katedrze fryburskiej (fragment), wł. MNK

Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady
Kartony do okien witraża J. Mehoffera "Matka Boska Zwycięska" w katedrze fryburskiej

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
05.06.2018
wtorek
18:00
wstęp wolny
Po przyjęciu z aplauzem obsadzenia w katedrze fryburskiej witraży Apostołowie, przesądzone zostało zlecenie kolejnej realizacji Józefowi Mehofferowi. Toteż w 1897 roku powierzono artyście wykonanie kartonów do kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej.
Józef Mehoffer, Ojczyzna, karton do lewego okna witraża Matka Boska Zwycięska w katedrze fryburskiej (fragment), MNK W witrażach Ojczyzna i Wojownicy artysta osiągnął w doskonałym stopniu zespolenie rysunku i koloru. Wirtuozeria kształtów oraz fascynacja kolorem i możliwościami, jakie daje witraż, służyły Mehofferowi do przekazania przetworzonej ikonograficznie wymownej treści. Mieszanie się i bliskość tego, co ziemskie, z tym, co niebieskie, jest szczególnie obecne w hołdzie Marii.

Prowadzenie: Bogusław Ruśnica – historyk sztuki i teolog. Studia z historii sztuki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ukończył w 1999 roku. Od 2005 roku pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie, obecnie w Gabinecie Grafiki i Rysunku.

Zobacz także: