Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Charakterystyka malarstwa ikonowego szkoły kreteńskiej

Tryptyk kreteński z Muzeum Książąt Czartoryskich

Charakterystyka malarstwa ikonowego szkoły kreteńskiej

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
07.03.2018
środa
16:30
wstęp wolny
Wykład: Charakterystyka malarstwa ikonowego szkoły kreteńskiej na przykładzie pobizantyńskiego tryptyku ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Tryptyk kreteński po zamknięciu skrzydeł Niewielki tryptyk utrzymany w tradycji malarstwa bizantyńskiego zachwyca urodą i bogactwem barw. Jest przykładem malarstwa ikonowego szkoły kreteńskiej z czasu jej największego rozkwitu w XV–XVI wieku. Artyści kreteńscy jako jedyni w swoich czasach malowali w różnych stylach i manierach, wykonując zlecenia zarówno dla ortodoksyjnych monasterów, jak i zachodnich katedr. Migrowali na tereny południowych Włoch i Dalmacji. Ich dzieła wyróżniają się wysokim poziomem wykonania oraz użyciem najwyższej jakości materiałów, co odpowiada randze świętych osób przedstawianych w malarstwie ikonowym.

Prowadzenie: Małgorzata Chmielewska - konserwator dzieł sztuki. Pracuje w Pracowni Konserwacji Malarstwa w Muzeum Książąt Czartoryskich. Posiada wieloletnie doświadczenie w konserwacji malarstwa sztalugowego i ściennego. Prowadzi badania nad technologią malarstwa ikonowego szkoły kreteńskiej. Jest autorką wielu kopii obrazów wykonanych w tradycyjnych technikach między innymi w technice malarstwa ikonowego.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję